Alanya Kalesi'nin görüntüsünü bozan duvar yazıları siliniyor!

Alanya Kalesi'nin görüntüsünü bozan duvar yazıları siliniyor!

Kent Bölge Haberleri 20.01.2013 09:31

Alanya Belediyesi ve Alanya Müze Müdürlüğü, Alanya Kalesi'nin görüntüsünü bozan duvar yazılarının temizlenmesi için çalışma başlattı

 

Alanya Belediyesi ve Alanya Müze Müdürlüğü, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girmeye hazırlanan Alanya Kalesi'nde tarihi yapılara yazılan duvar yazılarının silinmesi amacıyla çalışma başlattı. Tarihi yapıdaki yazıların silinmesi için Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Başkanı Doç. Dr. Bekir Eskici'nin raporu doğrultusunda çalışma yürütülüyor. Alanya Müze Müdürü Seher Türkmen, yaptığı açıklamada, duvar yazılarının tarihi yapılara büyük zarar verdiğini vurgulayarak, Alanya Kalesi'nin hem doğası ve barındırdığı Anadolu Selçuklu anıt yapılarıyla, hem içinde yaşayanlarla önemli bir değer olduğunu söyledi.
 
Kalenin içindeki mahallede insanların yaşadığını, turistlerin geldiğini, dolayısıyla yoğun bir insan trafiği olduğunu dile getiren Türkmen, 'İnsanlarda bir alışkanlık var. Duvarlara, ağaçlara yazı yazmak gibi. Tarihi duvarlara yazılan aşklar, aşkı ölümsüzleştirmiyor. Ama böyle bir gelenek var. Bu gelenek tarihi duvarlara yazıldığında büyük tahribat oluşturuyor' dedi. Duvar yazılarının iki dakikada yazıldığına, ancak silinmesinin meşakkatli ve masraflı olduğuna, orijinal boya ve yazıların büyük zarar gördüğüne dikkat çeken Türkmen, tarihi yapılara zarar verenlere yaptırım uygulamak gerektiğini kaydetti.