İZODER’e göre yalıtım denince akla ısı geliyor

İZODER’e göre yalıtım denince akla ısı geliyor

İnşaat Malzemesi 16.11.2013 12:21

Tüketici araştırmaları ve sektörel gözlemlere göre, Türkiye'de en çok ısı yalıtımı tercih ediliyor

Tüketici araştırmaları ve sektörel gözlemlere göre, Türkiye'de en çok ısı yalıtımı tercih ediliyor.

Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen, AA muhabirine, yalıtımın, kentsel dönüşüm seferberliği çalışmaları kapsamında son zamanlarda sıkça gündeme gelen bir konu olduğunu belirtti.

Kentsel dönüşüm yasasının, riskli binaların yıkılarak yerine güvenli, sağlıklı ve enerji verimli binalar yapılması amacıyla çıkarıldığını ifade eden Şen, ısı ve su yalıtımının, bu gayeye birebir fayda sağladığını dile getirdi.

Şen, bu nedenle yalıtım sektörünün, kentsel dönüşümün en önemli unsurlarından birisi olduğuna dikkati çekti.

-Cari açığa "yalıtımlı" çözüm

Türkiye'deki 20 milyona yakın konut stoğunun sadece 2,5-3 milyonunun yalıtımlı olduğuna işaret eden Şen, şöyle konuştu:

"Kentsel dönüşüm yasası ve enerji kimlik belgesi uygulamalarının yalıtım çalışmalarını hızlandıracağını düşünüyoruz. Bu durumda yüzde 50 enerji verimliliği yakalanabilir. Bugünkü petrol fiyatları baz alınarak sadece ısı yalıtımı yoluyla yılda 10 milyar dolarlık yükü üzerimizden atabilir ve cari açığa çözüm bulabiliriz. Enerjiyi ithal ettiğimiz için bu oranlardaki tasarruf ülkemiz için büyük önem taşıyor."

Şen, bütün binaların yalıtımlı olduğunu düşünüldüğünde, her yıl en az 4 Keban Barajı ya da 2 Akkuyu Nükleer Santrali kadar enerji tasarrufu yapılabileceğini vurguladı.

Geçen yıl 60.1 milyar dolarlık enerji ithalatını yapıldığını anımsatan Şen, "İhtiyacımızın yüzde 75'ini ithal ettiğimiz enerjinin yüzde 35'i binalarda kullanılıyor. Bu oranında da en az yüzde 50'si yalıtımsız binalarla israf ediliyor" dedi.

-En çok ısı yalıtımı yapılıyor

Tüketici araştırmaları ve sektörel gözlemlere göre Türkiye'de en çok ısı yalıtımının yaptırıldığını dile getiren Şen, "Isıyı, su yalıtımı izliyor. Maalesef yangın ve ses yalıtımında bilinç düzeyi istenilen oranın çok altında seyretmektedir" ifadelerini kullandı.