Sakarya hal arazisi

Sakarya’da 30 milyon liraya satılık hal arazisi!

İhale Ayşe Özlem Kuruca 28.03.2015
Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Erenler’de yer alan sebze ve meyve hali arazisini satışa çıkardı.
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Erenler'de bulunan Büyükşehir Belediyesi Sebze ve Meyve Hali arazisi için kısa süre içerisinde ihaleye çıkacaklarını açıkladı. 

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Büyükşehir Belediyesi Sebze ve Meyve Halinin bulunduğu yaklaşık 30 dönümlük arazinin 16 Nisan Perşembe günü gerçekleştirilecek ihale ile satışa çıkarılacağını duyurdu... 

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Erenler'de bulunan Büyükşehir Belediyesi Sebze ve Meyve Hali arazisi için kısa süre içerisinde ihaleye çıkacaklarını açıkladı. Daha önce Başkan Toçoğlu meyve ve sebze sektörü potansiyelinin genişletilmesi amacı ile halde gerekli projelerin başlatılacağını duyurmuş, hal esnafının temel ihtiyaçlarına dönük yapıcı adımların atılacağını müjdelemişti. 

Hal için ilk adım

Başkan Zeki Toçoğlu, “Yeni yatırımlarımızla esnafımızı çağın gerekliliklerine uygun yeniliklerle buluşturuyoruz. Geçtiğimiz yıllarda süpürgeci esnafımız için Süpürgeciler Sitesini inşa etmiş, şehir merkezinde kalan Hayvan Pazarı'nı Alancuma'ya taşımıştık. Yine Erenler'de sıkışıklığa sebep olan tır garajını kaldırmış, nakliyeci esnafımız için modern bir Tır-Kamyon Parkı ve Nakliyeciler Sitesi inşa etmiştik. Kısa süre önce Büyükşehir Sebze ve Meyve Halinde de yeni bir çalışma başlatacağımızı duyurmuştuk. Hamdolsun bu kapsamda ilk adımımızı atıyoruz” dedi.

İhale 16 Nisan Perşembe

Hal arazisinde başlatılacak çalışmalara değinen Başkan Toçoğlu, “İlk etapta yaklaşık 30 dönümlük hal arazisini satışa çıkarıyoruz. 16 Nisan Perşembe günü gerçekleştirilecek ihalenin ardından meyve sebze sektörünün potansiyeli ve halin işleyişine daha modern çözümler sunacak yeni hal binası için çalışmalarımız başlayacak. Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda üzerimize düşen sorumluluğun bilincindeyiz. Yeni projemizi hal esnafımızın ihtiyaçları doğrultusunda birlikte planlayacak, katılımcı bir yatırım hayata geçireceğiz. Şehrimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Muhammen Bedel 30 milyon lira

İhalenin ayrıntıları ile ilgili bilgiler veren Fen İşleri Dairesi Başkanı Ali Oktar ise, “Belediyemize ait Büyükşehir Sebze ve Meyve Halinin bulunduğu yaklaşık 30 dönümlük arazinin satışını gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda 16 Nisan Perşembe günü, saat 14.30'da ihaleye çıkacağız. Kapalı Zarf Usulü ile yapılacak ihalenin muhammen bedeli 30 Milyon TL olarak belirlendi. Sebze ve meyve sektörü çalışanları ve şehrimize hayırlı olsun” diye konuştu.

 İlan belediye sitesinde

 "Sakarya ili, Erenler İlçesi, Yeni Mahalle, Sakarya Caddesi, Sebze Hali Sitesi No: 367 adresinde bulunan 29.843,88m² alanlı (ticari arsa) taşınmazın satış işidir. İhale konusu alandaki taşınmazın yer teslimi, 31 Aralık 2016 tarihine kadar yapılacaktır. İdare 31 Aralık 2016 tarihine kadar yeni hal binasıyla ilgili inşaatı tamamlayamadığı veya inşaat süresi uzayacağının ön görülmesi durumunda, idarenin 1 yıl süre uzatım hakkı vardır."

 İhalenin tahmini bedel ve geçici teminat miktarı için ise şu ifadeler kullanıldı: 

 İhale konusu alandaki taşınmazın (ticari arsa) tahmini bedeli: 30.000.000-TL + KDV (otuzmilyontürklirasıdır). İhale bedelinin %20 peşin olarak sözleşme imza altına alınmadan önce tahsil edilecek, ihale bedelinin kalan kısmı taşınmazın (ticari arsa) yer teslim tarihine kadar 8 eşit taksitte ödenecektir. Geçici teminat: 900.000-TL (dokuzyüzbintürklirası)'dır.

Katılımcı bir proje

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu hal binasıyla ilgili olarak şunları söyledi: "Yeni Hal Binası ile ilgili de hazırlıklarımız devam ediyor. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi; yeni hal ile ilgili sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Esnafımıza çağın gerekliliklerine uygun yeni bir hal binası kazandıracağız. Hal esnafımızın beklenti ve ihtiyaçları doğrultusunda tüm planlamalarını tamamlayacağımız projemiz, katılımcı bir yatırım olma özelliği taşıyacak."

Tahmini Bedel 30 milyon lira

Arsa satış ilanı ile ilgili açıklamalarda bulunan Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Recep Ören ise, "Yaklaşık 30 dönümlük hal arazisi ile ilgili yer teslimini 31 Aralık 2016 tarihine kadar tamamlayacağız. Daha önce de kamuoyuna duyurulduğu üzere mevcut alanın tahmini bedeli 30 Milyon TL'dir. 16 Nisan Perşembe günü, saat 14.30'da gerçekleştirilecek ihale ile ilgili ayrıntılara Büyükşehir Belediyesi kurumsal internet sayfası (www.sakarya.bel.tr) üzerinden ulaşılabilir. İhalenin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum"

 

Nurettin Eryılmaz - SAKARYA

Sakarya satılık hal arazisi Sakarya satılık taşınmaz Erenler satılık hal arazisi