Özel Kurtuluş Rum İlköğretim Okulu

Kurtuluş Rum İlköğretim Okulu’nun bahçesi satışta!

İhale Hüseyin Belibağlı 22.06.2015
Özel Kurtuluş Rum İlköğretim Okulu’nun bahçesi İstanbul Vakıflar tarafından yaklaşık 2 milyon liraya satışa çıkarıldı.
Rum azınlığın çocuklarının eğitim aldığı Özel Kurtuluş Rum İlköğretim Okulu'nun bahçesinin duvarları içinde yer alan 2 parsel Vakıf arsası açık artırma yöntemi ile ihale edilecek. Satış, 2002-2003 eğitim döneminden bu yana boş olan ve eğitim vermeyen okulun bahçe duvarları içinde kalan  244 ve 79 metrekare olmak üzere toplam 323 metrekare kullanım alanındaki iki parsel için geçerli olacak.

İstanbul Vakıflar satışa çıkardığı parseller için 1 milyon 468 bin lira ve 475 bin lira olmak üzere toplam 1 milyon 943 bin lira tahmini fiyat ve 44 bin 40 lira ve 14 bin 250 lira olmak üzere toplam 58 bin 290 lira geçici teminat istedi.

İhale 8 Temmuz 2015 tarihinde saat 13.00'te Taksim-Gümüşsuyu Mahallesi İnönü Caddesi No: 2 Beyoğlu/İstanbul adresindeki İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü ihale salonunda açık artırma yöntemiyle gerçekleştirilecek.

Vakıf arsası üzerine yapılmış

Okmeydanı Tekkesi Vakfı ve Destericizade Elhac Mehmet Efendi Vakfı'na ait olan parseller Beyoğlu Hacıahmet Mahallesi'nde bulunuyor. Parseller aynı zamanda Dev Süleyman ve Safa Meydanı Sokağı'na da açılıyor.

Hazin bir geçmişi var

1800'lü yılların başında Rum halkın çocuklarının eğitim alması için Tatavla'da kurulan okulun öğrenci sayısı Cumhuriyet döneminin politik şartları; Türkiye-Yunanistan arasındaki diplomatik ilişkiler, 6-7 Eylül olayları ve 1964'te Yunan vatandaşlarının sınır dışı edilmesi gibi sebepler yüzünden artış ya da azalışlar gösterdi. Okulun en fazla öğrenciye sahip olduğu yıllar, Rum vatandaşların bir kısmının 1955'teki olaylardan sonra Kurtuluş'a göç ettiği yıllar olarak tarihte yerini aldı. Öğrenci sayısı 500'ün üzerine çıkınca, Vakıf yönetim kurulu, kendi arsası üzerinde yeni bir okul yapılması için yetkili makamlardan izin istedi ama bu talebi geri çevrildi.

1964 yılında Yunan vatandaşlarının sınır dışı edilmesi ve Kıbrıs'ta yaşanan hadiseler sonrasında İstanbul'daki Rumların önemli bir kısmı Yunanistan'a göç edince ve Rum nüfus giderek azaldı. 

2002-2003 eğitim yılında “Özel Kurtuluş Rum İlköğretim Okulu” son iki öğrencisini de mezun ettikten sonra kapandı. Vakıf yönetim kurulunun 2009 yılında, okulun resmi olarak kapatılması için yaptığı başvuru, Milli Eğitim Bakanlığı'nca reddedildi. Konu ile ilgili hukuki süreç devam ederken okulun bahçesi sınırları içinde kalan 323 metrekare yüzölçümündeki iki parsel arsa da satışa çıkarıldı.

İhalenin şartnamesi için tıklayın

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

Özel Kurtuluş Rum İlköğretim Okulu İstanbul Vakıflar