konya metrosu

Konya Metrosu için ihaleye çıkılıyor

İhale Rüya Tulumbacı 10.10.2015
Konya’da toplu ulaşıma büyük rahatlık getirecek 44,7 kilometre uzunluğundaki metronun ihalesi 13 Ekim’de yapılacak.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Konya'nın dört bir yanını birbirine bağlayacak Konya Metrosu Projesi'ne ilişkin hazırlıkların tamamlandığını belirterek, 13 Ekim'de etüd, proje ve mühendislik hizmetleri işi ihalesine çıkılacağını söyledi.

Bakan Bilgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Konya'da toplu ulaşımın omurgasını oluşturması için planlanan Konya metro hattı için ihale aşamasına geldiklerini ifade ederek, şartname çalışmalarının tamamlandığını bildirdi.

Konya Metro Projesi etüd, proje ve mühendislik hizmetleri işi ihalesi kapsamında 13 Ekim'de ön yeterlilik tekliflerinin alınacağını anlatan Bilgin, “Konya'nın dört bir yanını birbirine bağlayacak olan Konya metrosunda en önemli adımı atmış bulunuyoruz” dedi.

Toplam uzunluğu 44,7 kilometre

Söz konusu hattın Konya'da toplu ulaşıma büyük rahatlık getireceğine işaret eden Bilgin, toplam 44,7 kilometre uzunluğunda olacak metro projesinin Konya'ya tek seferde bugüne kadar yapılmış en büyük yatırım olduğunun da altını çizdi. 

Konya Metrosu'nu etaplar halinde yapacaklarını belirten Bilgin, proje kapsamında ana hattın güneyde mevcut Gar ve Meram Belediyesi'ne uzayan, kuzeyde ise Beyhekim hastaneler bölgesine de hizmet edecek şekilde 23,9 kilometre ve 26 istasyondan oluşacağını, ikinci hattın ise ring hattı niteliğinde 20,7 kilometre 24 istasyondan oluşan Necmettin Erbakan Üniversitesi-Yeni YHT Gar-Fetih Caddesi-Meram Belediyesi hattı olacağını kaydetti.

İlk etap 2019'da açılıyor

2016 Yılı Yatırım Programı'na teklif edilen Konya Metro Projesi'nin 2 etap şeklinde yapım ihalesine çıkılacağını anlatan Bilgin, metro hattının ilk etabını 2019'da Şeb-i Arus törenlerine yetiştirmeyi planladıklarını söyledi.

Bakan Bilgin, Konya Metrosu'nun 2030 yılına gelindiğinde yılda ortalama 290 milyon yolcu taşımasını beklediklerinin sözlerine ekledi.

Konya Metro Feridun Bilgin Konya Metrosu Projesi