Hatay Vakıflar'ın arsası

Hatay’da turizmcilik yapacak olan buraya baksın!

İhale Hüseyin Belibağlı 01.10.2015
Hatay Vakıflar, Samandağ’da 14 bin 844 metrekare yüzölçümündeki tarlayı turizm tesisi yapılması şartı ile 30 yıllığına kiraya verecek.
Hatay Vakıflar'dan yapılan açıklamaya göre 14 bin 844 metrekarelik tarla yapım karşılğı uzun süreli kiralanacak. Tarlaya imar durumuna uygun olarak rekraatif alan veya günübirlik tesislerden birisi yapılacak ve imalatçı firma 30 yıllığına burasını işletme hakkını elde edecek.  

Tahmini inşaat bedeli 2 milyon 356 bin 5 lira, geçici teminatı 70 bin 680 lira olarak kayıtlarda yer alan ihale, 23 Ekim 2015 Cuma günü saat 10:00'da Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nde gerçekleştirilecek.

Kiralar zamanla yükselecek

İhale ile kiraya verilen tarladan Vakıflar sürekli olarak kira geliri ederken alacağı rakamın ne şekilde yükseleceği de sözleşme ile kayıt altına alındı. Vakıflar, ilk 3 yıl için aylık sabit 1.000 lira kira bedeli bir kerede tahsil edecek. 4. yılda aylık kira miktarı 6 bin 75 liraya yükselirken devam eden yıllarda (5. yıldan 20. yılın sonuna kadar) her yıl için bir önceki yılın aylık kira bedelinin ÜFE oranında arttırılacak. 

Taşınmazın kirası 21. yılda, 20. yılın kirasına  % 30'u oranında yeni bir artışa tabi tutularak belirlenecek. 22. yıldan 30. yılın sonuna kadarda her yıl için bir önceki yılın aylık kirasının ÜFE oranında arttırılması ile şekillenecek.

Aynı zamanda 1. ve 3. dereceden arkeolojik sit alanı

Taşınmazda günübirlik tesis yapılacak kısım 3. derece arkeolojik sit alanı olarak belirlendi. Deniz tarafındaki düz alana yerleştirilecek 30 metrekare kullanım alanına sahip olan evler tek katlı ve iki odalı olacak. 1. derecede arkeolojik sit olan kayalık kısım ise bu ihalenin kapsamı dışında kaldı. 

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

Hatay Vakıflar ihale Hatay Samandağ kiralama ihalesi