Basmane Çukuru olarak da anılan Ege Dünya Ticaret Merkezi

'Basmane Çukuru ihalesi yasalar önünde geçersiz'

İhale Emine Pile 25.01.2016
Güç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu, TMSF tarafından düzenlenen Basmane Çukuru ihalesi ile ilgili açıklamalar yaptı.
Kamuoyunda "Basmane Çukuru" olarak da adlandırılan Ege Dünya Ticaret Merkezi'nin satış ihalesinin yasalar önünde geçersiz olduğu belirtildi. Yazılı açıklama yapan Kemal Zorlu, Basmane'deki araziyi 1998 yılında EGS Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile birlikte ihale yoluyla satın aldıklarını, EGS'nin TMSF'ye geçmesinden sonraki 16 yıl boyunca projeyle ilgili bakım, koruma, hukuki mücadeleler, imar plan değişiklikleri, alt yapı çalışmaları ve projelerin yeniden yapılmasının kendileri tarafından gerçekleştirildiğini ifade etti.

ÇUKURU KURTARMADIĞI GİBİ DERİNLEŞTİRMİŞTİR

Süreç içinde 20 dava, 4 imar değişikliği yaşadıklarını, en son yapılan imar planının da 1/5 binlik kısmının mahkeme tarafından iptal edildiğini kaydeden Zorlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bu şartlar altında hiçkimse, tüzel kişilik karşı karar almadan ve şirketimize karşı yasal sorumluklarını yerine getirmeden inşaata başlayamaz. Yani, 'çukur kurtuldu' diyebilmek için hukuki karar alınması zorunludur. Hayali değerlendirmelerle oluşturulmak istenen algı ortamı yanıltıcıdır. TMSF tarafından düzenlenen ihale, yasalar önünde geçersizdir, çukuru kurtarmadığı gibi derinleştirmiştir.

Hukuki pürüzler ortadan kalktığı gün biz de inşaata başlayabiliriz. Proje ortağımız ve kaynağımız hazır. Yani mesele kaynak meselesi değildir. Burayı alanlar da İzmir'i utanç çukurundan kurtaramaz. Çünkü projenin gerçekleşmesi için yasal zemin yok. Bu nedenle söz konusu alan, ihaleye çıkarılamaz, satılamaz, devredilemez, inşaat yapılamaz."

İzmir'de temeli 18 yıl önce atılan ancak davalar ve değişen imar planları nedeniyle yapılamayan Ege Dünya Ticaret Merkezi'nin ticari ve iktisadi bütünlüğü için TMSF tarafından 19 Ocak'ta açılan satış ihalesinde Folkart Yapı iştiraki Livamine Madencilik AŞ, muhammen bedel olan 80 milyon dolar teklif vermişti. 

Basmane Çukuru