Albatros Parkı

Albatros Parkı olarak bilinen arsa satışa çıktı!

İhale Zeynep Karabağ 13.10.2016
İmara açılması tepki çeken ve Albatros Parkı olarak bilinen arsanın ihale ilanı bugün Resmi Gazete'de yayınlandı.
Büyükçekmece Belediye Başkanlığı, imara açılması uzun süre tartışılan denize nazır Albatros Parkı'nı satışa çıkardı. Geçtiğimiz Haziran ayında parkın üzerinde inşaat yapılmasının önünü açan imar planı onaylanmıştı. Bugün yayınlanan Resmi Gazete ilanına göre 29 bin 347 metrekarelik Albatros Parkı olarak nam salmış arsaya 160 milyon TL değer biçildi.

Turizm, ticaret ve konut alanı yapılmasına izin veren imar durumuyla dikkat çeken park için 4 milyon 800 bin TL geçici teminat isteniyor. Büyükçekmece İlçesi, Atatürk Mahallesi, 516 ada 5 parselde yer alan Albatros Parkı'nın ihalesi 25 Ekim 2016 Salı günü saat 10.00'da kapalı teklif usulüyle Büyükçekmece Belediye Başkanlığı'nda gerçekleştirilecek.

albatros parkı

"O arsa park değil!"

Büyükçekmece Belediyesi, Haziran ayında çıkan "Albatros Parkı imara açıldı" haberleriyle birlikte bir açıklama yapmış parkın imara açılmasının söz konusu olmadığını 516 ada 5 parseldeki yapılaşma oranında değişiklik yapıldığını belirtmişti. Açıklamada "516 ada 5 nolu parsel iddia edildiği gibi park alanı değildir" denmişti. İşte o açıklama;

"Bazı medya kuruluşlarında yer aldığı gibi Büyükçekmece Albatros Parkı'nın imara açılması kesinlikle söz konusu değildir. 170 bin metrekarelik Albatros Parkı imara açılmadığı gibi bundan sonra da açılmayacaktır.

Büyükçekmece 516 ada 5 nolu parselde (eski 3 ve 4 nolu parseller) iddia edildiği gibi park alanı değil, belediyenin kuruluşundan beri Büyükçekmece Belediyesi'nin tapulu ve imarlı mülküdür. Söz konusu olan şey bu mülkün yapılaşma oranında yapılan değişikliktir. 516 ada 5 parselin yapılaşma koşulu yüzde 60 turizm , yüzde 40 ticaret-konut oranı değişikliği yapılmıştır. 

Yani haberlerde yazıldığı gibi yeşil alanının  imara açılması söz konusu değildir.Bu parseller 1979 yılında Bakanlıkça tasdik edilmiş, imar planları ile Turizm Alanı ilan edilmiş ve plana emsal (İnşaat Alanı) ve kat yüksekliği kısıtlaması getirilmemiştir. Bu alanda 1999 yılına kadar otel, motel, lokanta, çay bahçesi ve kamping alanı olarak hizmet veren belediyeye ait turizm tesisleri bulunmakta idi.2000 ve 2004 yıllarında onaylanan imar planlarında yine Turistik Tesis Alanı (Mimari Avan Proje) olarak korunmuştur. ( Planda Mimari Avan Proje olarak belirtildiği için emsal ve kat yüksekliği kısıtlaması bulunmamaktadır.)

"Cazibe merkezi haline gelecek"

Bu bölgede Belediyenin 29.347 metrekarelik imarlı arsasının yaklaşık 1/3'ünde turizm tesisleri yapılacak, diğer alan bu parselin deniz tarafındaki yaklaşık 170 bin metrekarelik Albatros Parkı ile birleştirilerek, yeni düzenlemeyle tüm bölgeye hitap eden önemli bir rekreasyon ve yeşil yaşam alanı haline getirilecektir. Proje tamamlandığında bu bölge yeşil alanları, çocuk parkları, oyun ve spor alanları ile Büyükçekmece ve İstanbul'un Avrupa standartlardaki cazibe merkezlerinden biri haline gelecektir.Bu proje kapsamında yer altına yapılacak olan 1200 araç kapasiteli katlı otoparkla, bölgenin büyük sorunu olan otopark ihtiyacı da karşılanmış olacaktır. Belediyemizin 1979'dan bu yana turizm imarlı ve içerisinde 1999'a kadar turizm tesisleri olan bu arsasını, Yeşil Alan ve Park olarak göstermeye çalışan belli kişiler, bilinçli olarak medyayı ve kamuoyunu yanıltma sorumsuzluğu içindedir"  

Albatros Parkı büyükçekmece satılık arsa