edremit-korfezi

Edremit Körfezi tatilcilerin akınına uğradı!

Turizm 12.09.2016 13:17

Kurban Bayramı'nın 9 günlük tatilinde Edremit Körfezi'ndeki turistik tesislerin tamamı doldu.

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Edremit Körfezi'nde, 9 günlük bayram tatili nedeniyle konaklama tesisleri tamamen dolarken, bölgeye ulaşımın sağlandığı karayolundan geçen ortalama araç sayısı 5'e katlandı.

 AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, tatilin başladığı ilk günlerden itibaren Edremit Körfezi'ne akın eden tatilciler, bölgedeki otel, motel ve pansiyon gibi konaklama tesislerini doldurdu. Edremit'in Altınoluk, Güre, Akçay ve Zeytinli sahilleri de yoğunluktan nasibini aldı. 

Dağ ve deniz turizminin yanı sıra termal sağlık turizminde tercih edilen bölgedeki hareketlilik had safhaya ulaştı. Ramazan Bayramı'nın ardından Kurban Bayramı'nda da 9 güne uzayan tatil, turizmcilerin yüzünü güldürdü. 

Turistik konaklama tesisleri dışında, önemli oranda ikinci konutlara (yazlık) da ev sahipliği yapan bölgedeki hareketlilik, trafiğe de yansıdı.

Araç sayısı 5 katına çıktı

Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tatilcilerin daha güvenli ve rahat bir şekilde bölgede tatil yapabilmeleri için ek önlemler aldıklarını söyledi. 

Sırmalı, bayram tatilinin başlamasıyla birlikte ilçedeki turistlik yerleşim alanlarında ciddi bir hareketlilik yaşandığını vurgulayarak, "İlçemizden geçen D-550 karayolunda günlük rutin araç geçiş sayısı ortalama 18 bin iken, bu sayı şu anda 5'e katlandı ve yaklaşık 90 bin araca ulaştı. Ramazan Bayramı süresince yine ilçemizdeki turistlik alanlarda trafik yoğunluğu yaşanmıştı." diye konuştu. 

Kurban Bayramı için D-550 karayolunda önemli bir düzenleme yaptıklarını belirten Sırmalı, şunları kaydetti:

"İlçemiz girişinden başlayarak, şehrimizden geçen D-550 karayolu güzergahı boyunca Kadıköy, Zeytinli, Akçay, Güre ve Altınoluk mahallelerimizde bulunan trafik sinyalizasyonlarımızda 'Yeşil Dalga' uygulamasını hayata geçirdik. Saatte 70 kilometre hızla ilerleyen tüm araçlar, kırmızı ışığa yakalanmadan ilerleyecek ve trafik sıkışıklığı son bulacak. Bununla birlikte, bayram süresince bölgemizdeki güvenlik güçlerimiz, ek personelleriyle 24 saat trafik ve asayişi sağlayacaktır."