Hakan Yalçın Batımahal

Yalçınlar Group fotoğrafçı titizliği ile çalışıyor

Konut Projeleri 02.06.2015 13:05

Türkiye’de fotoğrafçılığın gelişimine damga vuran Yalçınlar Group, 4 yıl önce başladığı inşaatı sevdi.

Fotoğrafçılık alanında Türkiye'nin en bilinen markası olan Yalçınlar Group, inşaat sektöründeki yerini güçlendirirken eski sektöründen çıkma kararı aldı. Son dükkanları akrabalarına devreden Yalçınlar, Büyükçekmece'deki villa projelerinde ilerlemek istiyor. Pelican Hill'in kullandığı 400 dönümlük arsaya komşu parselde ve sosyal donatı alanlarını ortak kullanmak üzere kurgulanan Batımahal ise kalan 400 dönüm üzerinde yer alacak. Projenin lansmanı Pelican Hill'in Sosyal Tesisleri'nde 1 Temmuz'da yapılacak iftar ile gerçekleşmiş olacak.

İlk projeleri olan Gölmahal'deki 38 villada 40 milyon dolarlık yatırımın hacmini katlayan Yalçınlar Group, 150 villalık ikinci projesi olan Batımahal'de yatırımın çıtasını 90 milyon dolara taşıdı. Ciro beklentisi 130 milyon dolar olarak belirlenen villaların tamamının teslimi 2 yıl sonra gerçekleşecek. 

Yaptıkları araştırmada tüketicilerin “Natamam” bir villa değil “Tastamam” bir villa istediklerini, fiyat beklentilerinin ise 400 metrekarelik net bir villa için 1 milyon USD civarında olduğunu gördüklerini belirten Yalçınlar Group Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yalçın, 1250 kişi ile yaptıkları görüşme ve anketlerden sonra konsepti belirlediklerini ve tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek nitelikte villalar oluşturduklarını belirtti. 

Gelişim akslarına komşu

Üç otoban arasında kalan ve gelişen bir çevrede yer aldıklarına dikkat çeken Yalçın, “Göl Vadisi” ismini verdikleri ve Pelican Hill'in planlamasında kalan bölgede projelerini geliştirdiklerini belirtti. Kat karşılığı olarak projeyi yüzde 58 ile inşa ettiklerini belirten Yalçın, yakın gelecekte 5-6 bin villada nitelikli yaşamın var olacağını sözlerine ekledi.

Bölgeyi tanıdıklarını, sorunları bildiklerini ve devam etme kararı aldıklarını kaydeden Yalçın, “Bölgedeki grupları ve isteklerini biliyoruz. Toprak yapısını bile çok iyi tanıyoruz. Ayrıca bölgeyi sevdik. İkinci proje için burayı tercih ettik. Bundan sonrakiler de burada gerçekleşecek” dedi.

Aynı bölgeye yoğunlaşmak istediklerini belirten Yalçın, “Dağınık şantiyeler dikkati dağıtıyor ve özeni kaybettiriyor. Şirketin merkezi, projeler… Hepsi birbirine yakın lokasyonlar olsun istiyorum. İnşaatın çoğu aşaması ile kendim ilgileniyorum. Kontrollü olmak lazım” dedi. 

Yabancıya satışı yüzde 20 ile sınırladılar

Şu ana kadar yabancıya yüzde 30 civarında satışların yapıldığının altını çizen Yalçın, “Lansman yapılmamasına rağmen projenin tamamında 150 villadan 70'i satıldı. Yabancılar yılın belli zamanlarında geliyorlar. Diğer zamanlarda evler boş kalıyor. Biz yaşayan projeler istiyoruz. Bu açıdan yabancıya satış oranını Batımahal'de yüzde 20 ile sınırlı tutacağız” dedi.

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com