Torku Arena

Torku Arena'nın ambiyansı hayran bıraktı

Genel 11.02.2015 15:33

UEFA kriterlerine uygun projelendirilen Konya’daki stat Torku Arena, Spor Toto Süper Lig'de Konya deplasmanına gelen teknik direktörleri büyüledi.

Konya'da inşa edilen futbol topu görünümündeki stat Torku Arena, ambiyansı ile deplasmana gelen teknik direktörler etkileyerek övgüler aldı.   

Birçok konuda ilk olma özelliği taşıyan, dış cephesi yeşil-beyaz mebranla kaplı futbol topu görünümündeki 42 bin kişilik Torku Arena görenleri hayran bırakıyor. Tamamı kapalı tribünlerden oluşan Torku Arena'da zeminden ısıtmalı futbol sahası, ısıtmalı koltuklar, localar, alışveriş merkezleri ve restoranlar bulunuyor. 

Teknik direktörler ne dedi? 

Torku Arena'nın Bu özelliklerinden etkilenen Spor Toto Süper Lig'in tecrübeli teknik direktörleri, AA muhabirine Torku Arena'yı değerlendirdi.

"Eskiden Konya en rahat deplasmanlardan biriydi"

Torku Konyaspor Teknik Direktörü Aykut Kocaman, eski statta tribünle saha arasında bisiklet parkuru ve büyük bir boşluğun olduğunu anımsatan Kocaman, şunları kaydetti:
"Dolu zamanlarında bile seyircinin sahaya ulaşması gerçekten kolay değildi. Taraftarın o gücünü, etkisini ve elektriğini sahaya yansıtması açısından Konya, belki de en rahat deplasmanlardan biri olarak görülüyordu. Sonra 8-9 yıl sonra Konya'ya geri döndüm ve Torku Arena'da oynamaya başladık. Bu seferde bunun tam tersi görüntü vardı. Bence Torku Arena Türkiye'de elektriğini sahaya en kolay aksettirildiği stadyumlardan birisi olarak görünüyor."

Ev sahibi olmanın en büyük avantajlarından birinin seyirci varlığı olduğunu anlatan Kocaman, "Özellikle sesi sahaya çok kolay ve güçlü bir şekilde yansıtan stadyumlar, kendi sahasında oynayan takımlar için büyük bir avantaj oluyor. Seyirci sayısına bakmadan oradaki ambiyans güç veriyor. Zemin de şu anda Türkiye'deki en güzel zeminlerden bir tanesi" ifadelerini kullandı.

"Milli maçların oynanması lazım"

Mersin İdmanyurdu Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, Torku Arena'nın ambiyans anlamında çok güzel bir stadyum olduğunu ifade etti.

12. hafta Torku Konyaspor ile oynadıkları maçta seyirci baskısını hissettiklerini belirten Çalımbay, "Atmosferi çok güzel. Ev sahibi takımın avantajı, deplasman takımın dezavantajı haline geliyor. Bence milli maçların böyle stadyumlarda oynanması gerekiyor" dedi.

"Türkiye'deki en iyi stadyumlardan bir tanesi"

Balıkesirspor'un başındayken 2. hafta Konya'ya gelen teknik direktör İsmail Ertekin ise Torku Arena'nın Türkiye'nin en iyi stadyumlarından bir tanesi olduğunu vurguladı. 

Kardemir Karabükspor Teknik Direktörü Tolunay Kafkas, futbol oynamaya elverişli bir stadyum olduğunu aktardı. Kafkas, taraftarın coşkusunun futbolcuya yansıdığını, Anadolu'da böyle stadyumların çoğalması gerektiğini kaydetti.

Gaziantepspor Teknik Direktörü Okan Buruk, Türkiye'nin böyle statlara ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, "Çok güzel ve modern bir stat olmuş. Özellikle uluslararası arenaların ülkemizde yapılabilmesi açısından modern statlar büyük önem taşıyor. Tabii bu statlar yapılıyor ancak taraftarlarında bu statları doldurmaları ve takımlarına destek olmaları da çok önemli" ifadesini kullandı.

Suat Altın İnşaat Kayseri Erciyesspor'un eski teknik direktörü Bülent Korkmaz da 4. haftadaki Torku Konyaspor maçının ardından, Konya stadının muhteşem olduğunu, akustiğinin rakip takımı baskı altına alabildiğini dile getirmişti.

AA