yht
Haberler / Güncel / Yüksek Hızlı Tren'den 437 milyon TL'lik enerji tasarrufu!

Yüksek Hızlı Tren'den 437 milyon TL'lik enerji tasarrufu!

Güncel 19.05.2018 12:15

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Sözcüsü Mustafa Ilıcalı, 2017 sonunda YHT'nin 437 milyon TL enerji tasarrufu yaptığını açıkladı.

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Sözcüsü ve AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, yüksek hızlı trenin (YHT) 2009 yılında hizmete girmesiyle, otobüs ve özel araçların trafikte daha az kullanıldığını, böylece 2017 yılı sonu itibarıyla 437 milyon liralık enerji tasarrufu sağlandığını bildirdi.

Ilıcalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara'da geçen hafta 10. UIC Dünya Yüksek Hızlı Demiryolu Kongresi'nin yapıldığını ve kongreye birçok ülkeden yüzlerce kişinin katıldığını anımsattı.

Mustafa Ilıcalı, kendisinin başkanlığında gerçekleşen bir oturumda, "yüksek hızlı trenin bölge kalkınmasına katkısı" konusunun tartışıldığını ifade etti. 

Yüksek hızlı trenin, ekonomik olarak çok büyük avantajlar sağladığını anlatan Ilıcalı, Ankara-Eskişehir hattındaki yolculukların yüzde 75'inin hızlı trenle gerçekleştiğini, yüksek hızlı trenin 2009 yılında hizmete girmesiyle, otobüs ve özel araçların trafikte daha az kullanıldığını, böylece 2017 yılı sonu itibarıyla 437 milyon liralık enerji tasarrufu sağlandığını kaydetti. 

AK Parti'li Ilıcalı, "2009-2017 yıllarındaki dönemde 284 milyon liralık zaman tasarrufu, ayrıca kazaların azalması nedeniyle de ekonomiye 317 milyon liralık katkı sağlanmıştır." dedi.

Yüksek hızlı tren sayesinde 50 bin kişiye iş olanağı sağlandığını, şehirler arası mesafelerin kısaldığını, turizmde gelişme yaşandığını belirten Ilıcalı, "Örneğin Konya'ya gelen turist sayısı arttı." ifadesini kullandı.