santral
Haberler / Güncel / Türkiye Karadağ'da 'HES' inşa edecek!

Türkiye Karadağ'da 'HES' inşa edecek!

Güncel 28.10.2015 17:24

Türkiye, Karadağ ve Slovenya ortaklığıyla Karadağ'da hidroelektrik santraller inşa edilmesine ilişkin mutabakat zaptı imzalandı.

Moraça ve Komarnica nehirleri üzerinde hidroelektrik santraller (HES) inşa edilmesine ilişkin mutabakat zaptı Slovenya Cumhurbaşkanlığı'da düzenlenen törenle imzalandı. Törene Slovenya Başbakanı Miro Cerar ve Karadağ Başbakanı Milo Djukanovic'in de katıldığı belirtilirken, mutabakat zaptını Slovenya adına Dışişleri Bakanı Karl Erjavec, Karadağ adına Ekonomi Bakanı Vladimir Kavaric ve Türkiye adına Ljubljana Büyükelçisi Serra Kaleli'nin imzaladığı ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, "Batı Balkanlar'da ortak ekonomik girişimler yapılması ve projeler üretilmesi, Türkiye'nin bölge ülkeleriyle ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesi, çeşitlendirilmesi ve derinleştirilmesi bakımından önem arz ediyor. Bu açıdan Karadağ'daki Moraça ve Komarnica nehirleri üzerinde inşa edilmesi öngörülen hidroelektrik santralleri Türkiye-Slovenya-Karadağ arasındaki ortaklığın somut bir örneğini teşkil etmesi bakımından ayrı bir öneme sahip olacak" denildi.

Bu arada, projenin hayata geçirilmesine ilişkin çalışmaların Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile ilgili Slovenya ve Karadağ kuruluşları arasında koordineli bir şekilde yürütülmesinin öngörüldüğü bildirildi.