mimar sinan üniversitesi
Haberler / Güncel / TBMM'den Mimar Sinan Üniversitesi'ne tahliye kararı!

TBMM'den Mimar Sinan Üniversitesi'ne tahliye kararı!

Güncel 22.06.2018 17:21

TBMM, Dolmabahçe Sarayı Baltacılar Dairesinin tahliyesi hakkında Mimar Sinan Üniversitesi'nin yaptığı açıklamaya yanıt verdi.

İstanbul Beşiktaş'ta bulunan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) İstanbul Devlet Konservatuarı'yla ilgili tahliye kararı verildi. Beşiktaş Kaymakamlığı tarafından üniversiteye gönderilen tebligatta, yerleşkenin 25 Haziran saat 13.00'e kadar tahliye edilmesi, aksi takdirde 26 Haziran saat 13.30'da tahliyesinin yapılacağı bildirild. Binanın müze olarak kullanılacağı belirtildi. Hatta 26 Haziran günü okulun doğalgazı, elektriği ve suyu da kesilecek.

Aslında konuyla ilgili görüşmeler 1.5 yıl önce başladı. İlk tebligat 2017 Nisan ayında gönderildi. Tahliyenin nedeni, Milli Saraylar Daire Başkanlığı'nın, okulu, Dolmabahçe Sarayı'na katılarak müzeye çevirmek istemesi. Aynı zamanda binaya zarar verildiği ileri sürülüyor.

Üniversite rektörlüğünden yapılan açıklamada ise yeni bir yer gösterilmeden tahliyenin kabul edilemez olduğu ifade edilirken, "Bu, Anayasa'nın ihlalidir" denildi. TBMM Başkanlık Divanı'nın 9.3.2017 tarihli kararında, MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı'nın bulunduğu binanın üniversitenin kullanımına tahsisi kaldırılmış ve tahliyesi talep edilmiş, yapılan itiraz ise reddedilmişti.