Taşyaran Vadisi
Haberler / Güncel / Taşyaran Vadisi, belgeselcilerin gözde mekanı oldu!

Taşyaran Vadisi, belgeselcilerin gözde mekanı oldu!

Güncel 23.12.2014 11:20

Uşak sınırlarında bulunan doğa harikası Taşyaran Vadisi, yerli ve yabancı belgeselcilerin gözde mekanı olmaya başladı.

Uşak-İzmir karayolu Yenişehir mevkiinde bulunan ve ülkemizde bir eşi bulunmayan Taşyaran Vadisi, göze hoş gelen yapısı ve suyun kayalarda oluşturduğu eşsiz şekillerle birçok doğasever, fotoğraf sanatçısının yanı sıra son dönemlerde yerli ve yabancı belgeselcilerin ilgi odağı olmaya başladı. Yüzyıllardır var olan fakat yaklaşık 3 yıl önce Olta Balıkçılığı Federasyonu Başkanı İsmail Atalay'ın gündeme taşımasıyla fark edilen doğa harikası bölgeye ziyaretçi akını yaşanırken, halen bir tabelası, yürüyüş yolunun olmaması üzüntüyle karşılanıyor.

Her mevsim ayrı bir güzelliği olan Taşyaran Vadisi kışa hazırlanırken, bölgeye ziyarete giden Olta Balıkçılığı Federasyonu Başkanı İsmail Atalay açıklamalarda bulundu. Taşyaran Vadisi'nin görsel güzelliğinin yanı sıra bölgede balık türlerinin çeşitliliği ve göçmen kuşların yuvaları açısından da son derece önemli jeolojik ve tabiat parkı olduğuna inandıklarını belirten Atalay, şöyle devam etti:

“Bölgenin ivedi şekilde vizyon ve düzenlemelere ihtiyacı var. Bölge tanıtım açısından zaten fotoğraf sanatçıları olsun, görsel medya olsun ve son zamanlarda yerli ve yabancı belgeselcilerin yoğun ziyaretine ev sahipliği yapıyor. Bu bölgeye acilen yürüyüş yolu belirlenerek yapılması gerek. Yol işaretlerinin mutlaka yapılması lazım. Bununla beraber seyir teraslarının yapılması gerek. Çünkü bölge kayalık bir alan olduğu için beraberinde bazı riskleri de taşıyor.

Bölgenin diğer önemli ziyaretçileri arasında üniversitelerin jeoloji bölümleri yer alıyor. Buranın oluşumunu sağlayan büyük bir fay kırığı ile yüz yıllardır bir nakış gibi suyun ve rüzgarın kayalarda oluşturduğu eşsiz jeolojik yapısından dolayı bilimsel olarak da araştırmacıların rağbet ettiği bir alan. Sonuç olarak kent yetkilileri bu bölgede doğru projeler ve basit dokunuşlarla eşsiz bir turizm alanını Uşak'a ve ülkemize kazandırmak için acilen harekete geçmeliler”. 

İHA