Tarihi Baç Çınarlı Camis
Haberler / Güncel / Tarihi Baç Çınarlı Camisi ibadete açıldı

Tarihi Baç Çınarlı Camisi ibadete açıldı

Güncel 16.01.2021 09:41

Kocaeli'nin simgelerinden biri olma özelliğini taşıyan Baç Çınarlı Camisi restorasyon sonrası tekrar ibadete açıldı.

Kocaeli İzmit ilçesinde, 1800'lü yılların sonunda inşa edilen ve Kocaeli'nin tarihi simgelerinden biri haline gelen Baç Çınarlı Camisi adı ile bilinen Urgancı Ahmet Çelebi Camii, restore edilerek yeninden ibadete açıldı.

Kocaeli'nin simgelerinden biri olma özelliğini taşıyan ve Baç Çınarlı Camisi olarak bilinen Urgancı Ahmet Çelebi Camisi, 17 Ağustos 1999 depreminde almış olduğu hasar ve sonrasında yapılan incelemeler sonucunda, yıkılarak tarihi dokusu korunacak bir şekilde yeniden inşasına karar verildi. 2017'de çıkan raporlar sonrasında 2018'de yıkılıp yeniden yapımına başlayan camii, tamamlanarak ibadete açıldı.

VALİ YAVUZ KONUŞTU

Tamamlanan camiinin yeniden ibadete açılışı nedeniyle düzenlenen törene Kocaeli Vali Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İl Müftüsü Sinan Cihan ve vatandaşlar katıldı. Törende konuşan Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, camilerimizin sadece ibadet yerleri olarak değil, yaşam alanları olarak da görmemiz gerektiğini vurgulayarak,"Camilerimiz, doğumdan ölüme kadar hayatımızın tüm alanını düzenleyen kültürümüzün, inancımızın bir parçasıdır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti son yıllarda ecdadından kalan tüm eserleri yeniden ayağa kaldırmıştır. Bu sadece Türkiye sınırları içerisinde değil, Balkanlar'da, Kafkaslar'da, Ortadoğu'da ecdadın nerede bir yadigârı vars,a bıraktığı bir eser varsa hepsi ayağa kalkmıştır. İşte aslında bu yapılan çalışmalar, yeni baştan kuruluşu tamamlayan, yeniden dirilişe ve kıyama geçen aziz Türk milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ufka, geleceğe daha güvenle bakmasını sağlayan bir husustur." dedi.

Sabah