sungurlu imar planı
Haberler / Güncel / Sungurlu'ya yeni imar planı!

Sungurlu'ya yeni imar planı!

Güncel 12.06.2018 15:09

Sungurlu Belediye Meclisi, şehrin sosyal ve teknik altyapılarının belirlendiği yeni imar planını kabul ederek meclisten geçirdi.

Sungurlu Belediye Meclisi, ilçenin 2030 yılında 80 bin nüfusa ulaşabileceği öngörüsü ile şehrin sosyal ve teknik altyapılarının belirlendiği yeni imar planını kabul ederek meclisten geçirdi.

29 Mart 2018 tarihinde toplanan Belediye Meclisi, Sungurlu'nun yeniden hazırlanan 1/1000 ölçekli revizyon uygulama imar planı ve 1/5000 ölçekli revizyon nazım imar planını kabul ederek, askıya çıkardı.

Belediye İmar Komisyonundan alınan bilgiye göre, 1/1000 ölçekli Sungurlu revizyon uygulama imar planı ve 1/5000 ölçekli Sungurlu revizyon nazım imar planının önce Belediye Meclisinden oluşan İmar Komisyonu tarafından incelendiği, planların Sungurlu'nun yapısına ve yapılanmasına uygun olduğunun belirlenmesinin ardından İmar Müdürlüğünün yönlendirmesi doğrultusunda şehir plancısı tarafından hazırlanan imar planlarına komisyonun olumlu görüş bildirdikten sonra meclisten geçtiği bildirildi. Planların Sungurlu Belediyesinde 1 ay süreyle askıya çıkarıldığı kaydedildi.

Planların hedef yılının 2030 olduğu, hedef yılı için tahmin edilen nüfus projeksiyonunun 80 bin ve bu nüfusu göre sosyal ve teknik altyapı alanlarının belirlendiği ifade edildi.

Plan değişikliğinde ağırlıklı çalışılan bölgeler şöyle;

Şekerpınar, Fevzipaşa ve İsmetpaşa mahallelerinde zeminin sağlam olması, en eski yerleşim bölgesi olması, yeniden yapılanmaya ihtiyaç duyulması ve parsellerinin düzensiz olması nedeniyle adalar ve yollar düzeltilmiş kat yükseklikleri artırılmış. Alparslan Türkeş ve Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi üzerinde bulunan 5 katlı ve 7 katlı binalar arası dengesizliğin giderilmesi amaçlı imar durumları 7 kata çıkarılmış. Sunguroğlu Mahallesi Alparslan Türkeş Caddesi, Recep Tayyip Erdoğan Caddesi, 5. Cadde ve Anakara-Samsun karayolu arasında kalan bölgede (Eski Sanayi, Mal Pazarı, Ekin pazarı mevkii) de ağırlıklı çalışma yapılarak 7 kata çıkarılmış.

Bu bölgelerin ileride gerek görüldüğü zaman kentsel dönüşüm uygulanacak şekilde hazırlandığı görülüyor.

Budaközü Çayının güzergâhının DSİ'nin onaylı projesinde belirtildiği şekilde imar planına eklendiği, Belediye sınırları içerisindeki Budaközü Çayının güzergâhının değiştirildiği ve güzergâhın etrafına küçük park alanları toplanarak daha büyük yeşil alanlar oluşturulmuş.

Aynı zamanda ilçenin Kuzey kesiminde bulunan gelişme alanlarında site şeklinde yapılaşma öngörülerek kat artışı yapılmış. Sungurlu'nun içinden geçen 44 metrelik genişlikteki Ankara – Samsun karayoluna bakan binaların hepsi 7 kata çıkarılmış.