ato-müsiad
Haberler / Güncel / 'Sağlık turizmi geliri 50 milyar dolara çıkabilir'

'Sağlık turizmi geliri 50 milyar dolara çıkabilir'

Güncel 12.05.2017 10:38

MÜSİAD Başkanı Olpak, ATO Başkanı Baran'ı ziyaret etti. Baran, sağlık turizminin gelirinin 50 milyon dolara kadar yükseleceğinden söz etti.

ATO Başkanı Baran'ın makamında gerçekleşen ziyarette MÜSİAD'ın çalışmalarını anlatan Başkan Olpak, MÜSİAD'ın her ayın son iş günü açıkladığı Satınalma Müdürleri Endeksi hakkında bilgi verdi. Olpak, endeksin TÜİK'in yayınladığı sanayi endeksi ile büyük oranda örtüştüğünü kaydetti.  Olpak, bin 100 satınalma müdürü ile birebir görüşülerek yapılan anket sonucu ortaya çıkan endeksin hizmet ve sanayi sektöründeki durumu yansıttığını anlattı. Olpak, MÜSİAD'ın yeni hizmet binasının yapım çalışmaları ile önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek genel kurul hakkında da bilgi verdi. 

ATO Başkanı Gürsel Baran da, ATO'nun üyelerine ve Ankara'ya yönelik çalışmaları hakkında bilgi verdi. Baran, yürüttükleri çalışmalarla ATO'nun üyelerinin kayıt sureti, faaliyet belgesi ve ihale durum belgesini, E-ATO aracılıyla internet üzerinden alabildiklerini anlattı. Baran, “Bu sayede üyelerimiz zamandan tasarruf ederek, bu süreyi işlerini geliştirmek için kullanıyorlar” dedi. 

Ankara'nın sağlık turizmine müsait termal kaynaklara sahip olduğundan bahseden Baran, bu potansiyelin harekete geçirilmesi gerektiğini anlattı. Hâlihazırda sağlık turizmi gelirinin yaklaşık 2 milyar dolar olduğunu bildiren Baran, “Potansiyelimiz harekete geçirildiğinde sağlık turizmi geliri 50 milyar dolara çıkabilir” dedi.

Görüşmede, MÜSİAD ve ATO'nun çalışmaları ile Türkiye ekonomisine ilişkin konular da ele alındı. Görüşmenin ardından MÜSİAD Başkanı Olpak, ATO Başkanı Baran'a ziyaretin anısına bir plaket sunarken Baran da MÜSİAD Başkanı'na Ankara tiftiğinden yapılmış şal hediye etti. 

Ziyaret sırasında MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal, ATO Başkan Yardımcısı Mustafa Deryal, Yönetim Kurulu Üyeleri Murat Ülkü Karakuş, İhsan Şahin, Selahattin Karaoğlan ve Vecdet Fehmi Şendil, Meclis Üyeleri Nuh Acar, Temel Aktay, Halil İbrahim Yılmaz ve Göksel Ayrancıgil de hazır bulundu.