murat kurum

'Örencik’te TOKİ ile birlikte 800 konut inşa edeceğiz'

Güncel 07.01.2019 10:46

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çeşitli temaslarda bulunmak için Kastamonu'ya gitti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, incelemelerde bulunmak üzere Kastamonu'yu ziyaret etti. Bakan Kurum, ilk olarak Vali Yaşar Karadeniz'i makamında ziyaret etti. Valilik ziyaretinde girişte şeref defterini de imzalayan Bakan Kurum, ardından düzenlediği toplantıyla ilgili kurumlardan brifing aldı. 

İlçe belediye başkanlarının da katıldığı toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kastamonu'da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi anlayış çevresinde illerimizi ziyaret ediyoruz ve şehirlerimizin ihtiyaçlarını tespit edip, bu ihtiyaçlar doğrultusunda kararlar alıyoruz. Bugün yaptığımız toplantı çerçevesinde Kastamonu ile ilgili belli kararlar aldık. Bu kadim şehrimizde, Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı'nı tüm Türkiye'ye seslendirdiği Nasrullah Camimiz var. Biz kentsel dönüşümü 2'ye ayırdık. Birincisi tarihi mekansal dönüşüm, diğeri eski köhneleşmiş yerlerdeki kentsel dönüşüm. Nasrullah Camii'nden Kastamonu Kalesi'ne kadar olan alanda, Osmanlı Dönemi'nde, Selçuklu Dönemi'nde yapılmış tarihi eserlerimizi gün yüzüne çıkarmak, kentsel dönüşümü yapmak adına, yaklaşık 100 bin metrekarelik bir alanda bir kentsel yenileme projesi yapacağız. Yarın itibariyle bu projeye başlayacağız. Bölgede bulunan vatandaşlarımız içinde, yine Örencik'te TOKİ ile birlikte 800 konut inşa edeceğiz. Yapacağımız bu rezerv konutlarına da vatandaşlarımızın mağdur olmayacak şekilde taşınmaları ve daha modern, daha güvenilir binalara taşınması suretiyle, tarihsel dönüşümü yaparak, Kastamonu'nun tarihini, kültürünü, turizmini ve kalkınmasını sağlayacak bu çok önemli projeyi çok yakın zamanda gerçekleştireceğiz. Bu projeye de yarın itibariyle belediyemizle, TOKİ ile, Altyapı Kentsel Dönüşüm Müdürlüğümüzle, Bakanlığımızla bir bütün olarak projenin startını vermiş olacağız” dedi. 

Millet Bahçelerine de değinen Bakan Kurum, “Kuzeykent Mahallesi'nde Millet Bahçesi projemiz var. Yaklaşık 240 dönüm alan üzerinde, imalatı TOKİ tarafından gerçekleştirecek bir Millet Bahçesi'ni Kastamonu'ya kazandırıyoruz. Bu Millet Bahçesi içerisinde yürüme yolları, bisiklet yolları, Millet Kıraathanesi ve Kastamonu vatandaşlarımızın ihtiyaç duyacağı tüm sosyal alanları barındıracak ve bu projeyi de 2019 yılında başlatacağız” diye konuştu.