Mağlova Kemeri fotoğrafı
Haberler / Güncel / Mağlova Kemeri'nin belgeseli çekiliyor

Mağlova Kemeri'nin belgeseli çekiliyor

Güncel 08.07.2014 11:58

İstanbul'un tarihi su yolu sisteminin önemli parçalarından, Mimar Sinan imzası taşıyan kemeri anlatan belgeselin çekimlerine başlandı

Dünya su mimarisinin başyapıtlarından biri kabul edilen 450 yıllık Mağlova Kemeri'nin belgeselinin çekimlerine başlandı.

İstanbul'un tatlı su kaynaklarına uzak olması sebebiyle Roma, Bizans ve Osmanlı imparatorlukları döneminde su getirmek amacıyla inşa edilen kemerler, bentler, sarnıçlar ve çeşmeler, bugün şehri adeta bir açık hava su müzesi haline getirmiş durumda.

Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın emriyle Mimar Sinan'a yaptırılan su eserleri, tarihi, kültürel ve mimari boyutuyla farklı özelliklere sahip.

İstanbul'un tarihi su yolu sisteminin önemli parçalarından biri olan 36 metre yüksekliğe ve 258 metre uzunluğa sahip Mağlova Kemeri de bunlardan biri. 

Alibeyköy Barajı'nın sınırlarında bulunan ve 450 yaşında dimdik ayakta duran Mağlova Kemeri'ni konu alan belgeselin çekimleri başladı. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'nün yapım desteği verdiği Mağlova Belgeseli'nin yapımcılığını ve yönetmenliğini Umut Mete Soydan yürütüyor.

Belgeselin danışmanları arasında NTV Tarih Danışmanı Hüseyin Irmak, Su Vakfı Başkanı Prof. Dr. Zekai Şen, Su Vakfı Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ali Uyumaz ve Abdullah Gül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Nur Urfalıoğlu bulunuyor. Mağlova Kemeri belgeselinin çekimlerinin yıl içerisinde bitirilmesi hedefleniyor.

Uğur Aslanhan, Sibel Kurtoğlu/AA