Şekib Avdagiç
Haberler / Güncel / 'Mağazalar ciroya göre kira versin'

'Mağazalar ciroya göre kira versin'

Güncel 20.04.2021 10:27

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, koronavirüs sonrası mağazaların açık kaldıkları sürenin haftada 40 saatin altına indiğini belirtti.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Kovid-19 tedbirleri kapsamında, mağazaların açık kaldıkları sürenin haftada 40 saatin altına indiğini belirterek, “Kira bedelleri işletmelerin yükünü ağırlaştırıyor. Kiraya vereni de, kiracıları da mağdur etmeyecek bir yöntem geliştirmek gerek” dedi.

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD) Başkanı Serhan Tınastepe ve Tescilli Markalar Derneği (TMD) Başkanı İzzet Stamati ile bir toplantı yaptıklarını, bu üç derneğin 500 markayı temsil ettiğini belirten Avdagiç, toplantıda, mağazacılıkta kira süreçleriyle ilgili yaşanan sorunların ele alındığını bildirdi. Avdagiç şunları aktardı:

“Markalar, ‘ciro kirası sistemi' şeklinde tanımlanan kira yerine cirodan verilen payı artırma görüşünde birleşiyorlar. Cadde mağazacılığını tehdit eden sıkıntıları aşmalıyız. Burada hem yatırımcıların hem mağaza sahiplerinin hem de yıllarca o işletmeye hizmet veren çalışanın korunması gerekiyor. İstanbul'un Paris, Roma, Londra gibi çok önemli bir alışveriş destinasyonu olma vasfını ve avantajını salgın sonrası için korumalıyız. Salgın sonrasında marka mağazacılığımız, hizmetler sektörümüzün, özellikle turizmin canlanmasında en büyük rolü oynayacaktır.”

Milliyet