Caprice Gold Maldivler
Haberler / Güncel / Jet Fadıl’a Caprice Gold Maldivler cezası!

Jet Fadıl’a Caprice Gold Maldivler cezası!

Güncel 04.06.2015 10:33

Fadıl Akgündüz'ün sözleşmesi feshedilen Caprice Gold Maldivler reklamlarıyla, tüketicinin dini duygularını istismar ettiğine karar verildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, 'Jet Fadıl' olarak bilinen Fadıl Akgündüz'ün sözleşmesi feshedilen Caprice Gold Maldivler reklamlarıyla, tüketicinin dini duygularını istismar ettiğine karar verdi. Jet Fadıl'a bu nedenle 50 bin lira cezası kesildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı Reklam Kurulu, 'Jet Fadıl' olarak bilinen Fadıl Akgündüz'ün ‘Ebu Eyyub El Ensari House' isimli otelin tanıtımlarıyla ilgili gelen şikayetleri değerlendirdi. Reklamlarda geçen ifadeleri mercek altına alan kurul, söz konusu tesisin, İslam dininde önemli bir yere sahip olan Hz. Ebu Eyyup El Ensari'nin eviyle özdeşleştirilmesine yol açacak bir algı oluşturulduğu kararını verdi.

Caprice Gold Maldivler

Bu nedenle reklamlarda yer alan ifadelerin tüketicilerin dini duygularını istismar edici nitelikte olduğuna karar veren kurul, “İlk 5 haftada Türkiye'den 60 bin kişi Maldivler tatili aldı” ifadeleri kanıtlayacak nitelikte veriler olmadığını da belirledi.

Reklam Kurulu, bu nedenle inceleme konusu reklamlarda doğruluğu ispat edilemeyen, halkın bilgi eksikliklerini istismar edici nitelikte ifadelere yer verilerek tüketicilerin yanıltıldığına karar verdi. Kurul, söz konusu gerekçelerle reklamların durdurulmasına ve Jet Fadıl'a 50 bin lira idari para cezası verilmesine hükmetti.