İzmit Körfez Geçişi
Haberler / Güncel / İzmit Körfez Geçişi Köprüsü'nde sona doğru...

İzmit Körfez Geçişi Köprüsü'nde sona doğru...

Güncel 14.04.2016 09:22

Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bölge Müdürü Gönenli, çalışmaları devam eden İzmit Körfez Geçişi Köprüsü ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Yalova Valisi Selim Cebiroğlu başkanlığında toplanan İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'na katılan Gönenli, İzmit Körfez Geçişi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Murat Gönenli, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu'nun toplam 405 kilometre uzunluğunda olduğunu hatırlatarak, projenin yatırım büyüklüğünün ise 6,3 milyar doları, kamulaştırma maliyetinin ise 2,5 milyar lirayı bulduğunu belirtti.

"2 ay içerisinde tamamlanacak"

Projenin, Yalova il sınırları içerisindeki bölümünün 27 kilometre olduğuna işaret eden Gönenli, şunları kaydetti:
"Bu bölüm tamamıyla bitirildi. Bu bölümün trafiğe açılması hususunda bir talimat bekliyoruz. Yalova'ya yaptığımız yatırım maliyeti 2,6 milyar lira. 536 milyon lira da kamulaştırma bedelimiz var. 530 milyon lirasını ödedik. Yüzde 98 mertebesinde ödeme yapıldı. Projemizin Altınova-Gemlik kesiminde, Yalova'nın içerisindeki 27 kilometrelik kesim dahil olmak üzere 40 kilometrelik kesimi trafiğe hazır hale getirildi. Önümüzdeki 2 aylık süre içerisinde körfez geçişinin tamamlanması ile birlikte 12,6 kilometrelik bir kesim daha köprüyle beraber trafiğe açılmaya hazır hale gelecek. Bunun yanı sıra Gemlik-Bursa arasındaki 25 kilometrelik kesim de bu sene sonu itibarı ile bitirilecek."