murat_kurum
Haberler / Güncel / İzmir'de 100 kişi enkazdan sağ olarak kurtarıldı!

İzmir'de 100 kişi enkazdan sağ olarak kurtarıldı!

Güncel 31.10.2020 11:40

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir'de deprem sonrasında 100 vatandaşın enkazdan sağ olarak kurtarıldığını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir AFAD Koordinasyon Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, sahada 5 bin personelin çalıştığını ve deprem sonrasında 100 vatandaşın enkaz altından sağ olarak kurtulduğunu söyledi.

Depremin olduğu andan itibaren şu ana kadar 100 vatandaşın kurtarıldığını belirten Bakan Kurum "Vatandaşlardan ricamız, hasar tespit ekiplerinin çalışmalarını tamamlamasından sonra binalara girmeleri. Yıkılma riski olan binalar var." dedi.

Eşya yardımı yapılacak

Vatandaşa gerekli yardımların yapılacağını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum "Binasına giremeyecek, eşyasını alamayacak vatandaşlarımıza eşya yardımı yapılacak. 56 bin kişi kapasiteli mobil beslenme ünitelerimiz şu an alanda. Ağır hasarlı binalar için taşınma yardımı yapılacak.” diye konuştu.

TOKİ konutları yapılacak

Yeni konutlar için de müjde veren Bakan Kurum "TOKİ, kalıcı konutların yapımı için AFAD'la koordinasyon halinde hem yerinde hem de rezerv alanlarda süreci başlattı. Yıkılan veya yıkılma riski bulunan ağır hasarlı binalara ilişkin bütün vatandaşlarımıza kira yardımı yapılacak." ifadelerini kullandı. Bakan Kurum ayrıca İzmir'de arama kurtarma sahasında 5 bin personelin çalıştığını dile getirdi.

AA