İstiklal caddesi
Haberler / Güncel / İstanbullular en çok gürültüden şikayetçi!

İstanbullular en çok gürültüden şikayetçi!

Güncel 18.11.2014 15:49

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre, bakanlık çağrı merkezi ALO 181 gürültü şikayeti nedeniyle en çok İstanbul'dan arandı

Çevre ve Şehircilik bakanlığından yapılan açıklamaya göre, gürültü şikayetlerinin de yapıldığı ALO 181 Çevre ve Şehircilik Hattı en çok İstanbullular tarafından arandı. Kurum, kuruluşundan bu yana vatandaşların gürültü şikayetlerini kayıt altına alan ALO 181'i gürültü konusundan sırasıyla en çok İstanbul, Antalya, Muğla, İzmir, Mersin, Eskişehir, Kayseri Adana, Hatay ve Sakarya'dan arandı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, denetimlerle daha çok sokak düğünleri, eğlence ve turizm merkezlerinden kaynaklanan gürültüler için sınır eşik değerlere uymayan işletmelere cezai müeyyide uyguladı.

En çok finansal destek soruldu

ALO 181'i arayan vatandaşların en çok sorduğu soru kentsel dönüşümde Bakanlığın sağladığı finansal destekler oldu. Çağrı merkezi, en çok deprem riskinin ve ekonomik ömrünü tamamlamış yapıların sayısının fazla olduğu İstanbul'dan arandı. Yılın ilk on ayında İstanbul'dan 21 bin 872 bin arama yapıldı, geçen yıla göre arama sayısında yüzde 68'lik artış yaşandı. 

Kentsel dönüşümle ilgili aramalarda İstanbul'u, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Kocaeli ve Adana takip etti. Kentsel dönüşümde ilk on ayda çağrı merkezini 38 bin 623 kişi aradı