istanbul yeni havalimanı
Haberler / Güncel / 'İstanbul Yeni Havalimanı havacılık sektörü için kazanım'

'İstanbul Yeni Havalimanı havacılık sektörü için kazanım'

Güncel 14.04.2017 12:21

Lufthansa Türkiye Genel Müdürü Kemal Geçer, İstanbul Yeni Havalimanı hakkında konuşma yaptı.

Lufthansa Türkiye Genel Müdürü Kemal Geçer, dünyanın en büyük havacılık grubu olan Lufthansa'nın Türkiye'de de en fazla uçuş yapan yabancı şirket olduğunu söyledi.

Dünyanın en büyük havalimanı projesi olan İstanbul Yeni Havalimanı'na ilişkin Geçer, şunları söyledi:

"İnşaatı gezerek projeyi inceleme fırsatı buldum. Devasa, muazzam bir çalışma var. Binlerce insan aynı anda çalışıyor ve çok hızlı ilerliyor. Açıkçası o hummalı çalışmadan etkilendim. Türkiye için çok iyi bir proje olacak. Havacılık sektörü için çok büyük bir kazanım sağlayacak. Yolcular için coğrafi konum avantajı ve konfor sunması önemli. Bu havalimanı, havayolu şirketleri için bir avantaj olacak. Türkiye için çok iyi bir proje olacak."

Geçer, Lufthansa uçuşlarının mevcut haliyle yeni havalimanına taşınacağını, yeni sefer konup konmayacağının ise talep artışına göre belli olacağını dile getirdi.

Yeni havalimanının büyük gövdeli çift katlı uçakların inmesi için de uygun olmasının önemine dikkati çeken Geçer, "Lufthansa'da uçak tipleri uçuş saatlerine göre hesaplanıyor. Belli bir saat uçuşun üzerine çıkıldığı zaman geniş gövdeli uçak koyuyoruz. Talep olduğu zaman da olabilir. Örneğin bu sene yazın İstanbul-Frankfurt uçuşlarında A320 yerine belli tarihlerde A321 veya A330 dediğimiz geniş gövdeli uçağı koymayı düşünüyoruz. Bu bir arz talep meselesidir." şeklinde konuştu.

"Yeni havalimanının rakibi Almanya'daki havalimanları mı?" sorusu üzerine Geçer, Lufthansa olarak konuya "nerede yeni bir havalimanı açılırsa yeni bir iş fırsatı sağlar" düşüncesiyle baktıklarını, İstanbul'daki havalimanının da şirkete yeni fırsatlar sunacağına inandıklarını kaydetti.