istanbul_trafik
Haberler / Güncel / İstanbul trafik yoğunluğunda Avrupa liderliğine oynuyor!

İstanbul trafik yoğunluğunda Avrupa liderliğine oynuyor!

Güncel 29.10.2020 14:39

Avrupa şehirleri arasında en yoğun trafiğe sahip ikinci şehir İstanbul oldu. Listenin ilk sırasında ufak farkla Moskova yer alıyor.

Megakent İstanbul'un 20 milyona yaklaşan nüfusu adeta bir ülkeyi andırıyor. Yıllardır konuşulan ve çözüme kavuşturulması için farklı yatırımlar yapılan İstanbul'un trafiği için artık çözüm bulmak neredeyse imkansız. Uzmanlar, özellikle Covid-19 pandemi süreci nedeniyle insanların bireysel araçlarıyla yolculuk yaptığını ve toplu taşımadan uzak durduğunu söylüyor. Hal böyle olunca trafik yoğunluğu artmış oluyor.

Avrupa genelinde İstanbul, nüfus olarak en kalabalık şehirlerin başında geliyor. Araç trafiğiyle birlikte genel kalabalık büyük bir seviyeye ulaşıyor. İstanbul, tüm güzellikleriyle birlikte trafiğiyle de zirveyi zorluyor.

İlk sırada Moskova, ikinci sırada İstanbul

Avrupa kentleri masaya yatırıldığında İstanbul, mevcut trafiğiyle rekorları zorluyor. Avrupa kentleri arasında ortalama yüzde 55 oranla en yoğun trafiğe sahip ikinci şehir megakent İstanbul oldu.

istanbul

İstanbul'da trafiğin yoğun olduğu andan bir kare..

Listenin ilk sırasında ise yüzde 59'luk oranla Moskova yer alıyor. Listenin üçüncü sırasına bakıldığında ise yüzde 53 ortalama trafikle Ukrayna'nın Kiev kenti yer almakta. Dördüncü sırada ortalama yüzde 52 trafikle Romanya'nın Bükreş kenti, beşinci sırada ise yüzde 49 ortalama trafikle Rusya'nın Saint Petersburg kenti bulunuyor.

moskova trafik yoğunluğu

Moskova'da trafik esnasında yaşanan bir görüntü..

En az trafik İspanya ve Hollanda şehirlerinde

Avrupa'da trafik yoğunluğu en az olan şehirler ise yüzde 10'luk ortalamayla İspanya'nın Cadiz ve Hollanda'nın Almere kenti oldu. İspanya, Avrupa'da en az trafiğe sahip olan 10 şehrin yedisine sahip olma özelliğiyle dikkat çekiyor.