istanbul-mimarlik-festivali

İstanbul Mimarlık Festivali başlıyor!

Güncel 17.09.2020 10:02

Vitra sponsorluğunda gerçekleştirilecek olan İstanbul Mimarlık Festivali, 5-11 Aralık 2020 tarihinde düzenlenecek.

İstanbul Mimarlık Festivali'nde ilk yıl için seçilen Paradigma Kayması teması, mimarlığın karşılaştığı yeni durumların mekandaki yansımalarını araştırmayı amaçlıyor. Vitra sponsorluğunda gerçekleştirilecek olan İstanbul Mimarlık Festivali, 5-11 Aralık 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

İstanbul Mimarlık Festivali'nde 2020 Teması ise şöyle açıklandı;

21. yüzyılın ilk 20 yılını geride bırakırken mimarlık bağlamında, yaptıklarımız henüz radikal bir şekilde değişmemiş olsa da, konularımız çok değişti.

Sürdürülebilirlik, katılımcılık ve toplumsal adalet gibi konular daha 90'lı yıllarda proje tanıtım metinlerinde kullanılması şık duran “lüks” tasarım girdileri iken, aradan geçen 20-30 yılda projenin olmazsa olmazları haline geldiler. Son dönemde yaşadığımız pandemi süreci ile birlikte mimarlıkta söylem, radikal bir şekilde değişse de bu değişimin mekana nasıl yansıdığı halen belirsiz. Bu nedenle İstanbul Mimarlık Festivali'nde ilk yıl için seçilen Paradigma Kayması teması, mimarlığın karşılaştığı yeni durumların mekandaki yansımalarını araştırmayı amaçlıyor.