İspanya Madrid
Haberler / Güncel / İspanya Madrid 'Kentsel Sanat Projesi' sokakları renklendirdi

İspanya Madrid 'Kentsel Sanat Projesi' sokakları renklendirdi

Güncel 03.07.2014 13:10

İspanya'da sanatçılar, Madrid'in mahallelerindeki binaların duvarlarını boyayarak bölgeye sanatsal hava kattı

İspanya'nın başkenti Madrid'in Tetutan, Usera ve Villaverde gibi varoş mahallelerinde, göze hoş görünmeyen bina cepheleri sanatçılar tarafından boyanmaya başladı.

Borondo, E1000ink, Suso33, San, SpY gibi 32 sanatçı, kentteki 27 binaya ve bazı oyun alanlarına yaptıkları resimlerle Madrid'in varoş mahallelerine farklı bir renk getirdi.

Madrid Belediyesi tarafından "Madrid Sanat Sokak Projesi" adı verilen projenin ilk aşamada 1 yıl devam etmesi, daha sonra yeni, farklı ve daha geniş alanlara yayılması öngörülüyor.

Belediyenin kentsel düzenlemeden sorumlu üyesi Jose Francisco Garcia, "Küçük hareketlerle bir mahallenin görünümünün iyileştirilebileceğini göstermek istiyoruz" dedi.

Sanatçılardan Suso33 de doğup büyüdüğü mahalle Tetuan'da yaptığı işten çok büyük zevk aldığını söyleyerek "Bu proje benim için çok anlamlı. Benim kişiliğime yön veren bir mahallenin duvarını resmetmek çok güzeldi" diye konuştu.

Proje çerçevesinde çoğu eser Tetuan mahallesinde yapıldı. Hazırlanan özel reklamlarla bu mahalleye turistlerin ve Madridlilerin ilgisi çekilmeye çalışılıyor.

Mahalle muhtarı Paloma Garcia Rodero "Tetuan'ın özgünlüğünü, tarihini, farklılığını yansıtmak istiyoruz. Ayrıca Madridlilerin Tetuan ile ilgili algısını iyileştirmeyi ve sosyal birliği geliştirmeyi arzuluyoruz" dedi.
 
AA