güneş enerjisi
Haberler / Güncel / İSMEK binaları enerjiyi doğadan alacak

İSMEK binaları enerjiyi doğadan alacak

Güncel 01.05.2021 10:21

İstanbul’un da aralarında bulunduğu altı şehir için 8 milyon euro’luk yenilenebilir enerji AB fonu başvurusu kabul edildi.

İBB, yenilenebilir enerjinin ilk adımını İSMEK okulunda atacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) 28 Nisan tarihinde “Avrupa Birliği (AB) Ufuk 2020” programı kapsamında, “Düşük Karbonlu, İklime Dayanıklı Gelecek Oluşturma: Güvenli, Temiz ve Verimli Enerji Çağrı Başlığı” için yaptığı “procuRe projesi  başvurusunun sonucu olumlu bir şekilde sonuçlandı. Aralarında Barselona (İspanya), Nürnberg (Almanya), Velenje (Slovenya), El'ad (İsrail) Porto (Portekiz) gibi şehirlerin bulunduğu proje kapsamında; ilgili belediyeler seçtikleri binaların mevcut ısıtma, havalandırma vb. sistemleri yenilenebilir enerjiye dönüştürecek. İBB ilk olarak, Davutpaşa'da yer alan İSMEK Pastacılık ve Fırıncılık Okulunu proje kapsamına aldı.

Daha fazla bina

Proje hakkında açıklamalarda bulunan Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Prof. Dr. Çağatay Seçkin, şunları kaydetti: “İBB'de mevcut binaların yenilenebilir enerji ile kullanım oranları binde üç civarındaydı. Biz yenilenebilir enerjiye dönüştürülebilecek bina sayımızı 2024'te yüzde 18'e çıkarma hedefimizi koyduk. Bu gerçekleştirirken sadece belediyenin ya da devletin kaynakları dışında, mümkün oldukça uluslararası projelerden destek amacıyla da yola çıkmıştık. “procuRe” projesi de o fonlardan bir tanesi.”

Milliyet