İDO seferleri iptal ederse ne olacak?
Haberler / Güncel / İDO seferleri iptal ederse ne olacak?

İDO seferleri iptal ederse ne olacak?

Güncel 23.11.2018 14:45

İDO'nun seferlerini iptal etme kararı almasından sonra durulmayan sular yeni bir boyut kazandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş. (İDO)  arasında yapılan sözleşmeye göre, ihaleyi alan Tepe-Afken Grubu'nun Bostancı-Bakırköy, Bostancı-Kabataş/Beşiktaş ve Adalar'dan oluşan iç hat seferlerini 1 Aralık tarihinden itibaren iptal etmesi halinde ağır cezalar gelebilir.

Sözleşmenin,   “Ruhsat hakkı verilen hattın işletilmesi”ne ilişkin maddesine göre, İDO, 7 Temmuz 2010 tarihli UKOME kararı ile belirlenen hatlar için, her yıl Eylül ayı sonuna kadar, takip eden yıla ilişkin sefer tarifesini düzenleyerek İdareye verip buna göre toplu taşıma yapmak zorunda. Sözleşmeye göre İBB, bu programda belirlenen saatler dışında toplu taşıma ihtiyacı tespit ettiği zaman, bunu İDO'ya bildirerek sefer tarifesine dahil edilmesini isteyebilecek.

AKSAYAN HER SEFER İÇİN, GELİRİN 2 KATI CEZA

Sözleşmede şu ifadelere yer veriliyor: “İDO, İBB'nin talebini 1 ay içerisinde sefer programına aldığını bildirmediği taktirde 1 yıl içerisinde talep edilen seferlerdeki toplu taşıma hizmetini idare yerine getirebilir. Ruhsat hakkı sahibi, sefer tarifesinde bildirdiği şekilde toplu taşıma yapmak zorundadır. Toplu taşımanın mücbir sebepler dışında aksatılması halinde, ilgili hatta sefer yapan deniz vasıtasının araç ve/veya yolcu kapasitesi üzerinden hesaplanılarak brüt gelirinin iki katı oranında idare tarafından her sefer için ayrı ayrı para cezası uygulanır. Bu aksamanın bir ay içinde 4 ayrı gün, bir yıl içinde ise toplam 12 ayrı gün tekrarı halinde o yıl içinde uygulanan cezalar üç katı artırılarak uygulanır.

SÖZLEŞME ŞARTLARINA AYKIRILIK

İhale üzerine kalan istekli, şartname ve sözleşme koşullarına uymadığı ya da bu koşulları ihlal ettiği takdirde, sözleşmenin idare tarafından 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu'nun hükümlerine göre feshedileceğini ve teminatın Belediye hesabına gelir kaydedileceğini, bu hususta gerekli tüm işlemlerin yapılacağını peşinen kabul etmiş sayılır.

İBB: SATIŞA ÇIKARILAN GEMİLER BİZE AİT DEĞİL

İBB Meclis Üyeleri, İBB Meclisi'nin Kasım ayı toplantılarında, İBB Başkanı Mevlüt Uysal'a İDO'nun  “Oruç Reis, Kaptan Paşa, Seydi Ali Reis” isimli yüksek hızlı hafif yolcu gemilerinin her birini 2'şer milyon dolara satışa çıkardığını, satış işleminin ihale şartnamesine uyup uymadığını sormuştu. İBB yetkilileri,  İDO'nun satışa çıkardığı gemilerin İBB'ye ait olmadığı belirttiler.

Hürriyet