Heybeliada Müzik Merkezi
Haberler / Güncel / Heybeliada Müzik Merkezi imza bekliyor

Heybeliada Müzik Merkezi imza bekliyor

Güncel 19.07.2014 13:07

2010 Avrupa Kültür Başkenti projeleri arasına katılan merkezin onarım ve restorasyonu henüz sonlandırılamadı

2005 yılında bir grup Yunan ve Türk müzisyen tarafından başlatılan, sonrasında 2010 Avrupa Kültür Başkenti projeleri arasına katılan merkezin onarım ve restorasyonu henüz sonlandırılamadı. Adada yaşayan müzisyenler Nikiforos Metaxas ve Vassiliki Papageorgiou, 1980'e kadar Heybeliada Rum İlkokulu olarak kullanılan binayı restore edip uluslararası bir müzik merkezi haline getirme fikrini geliştirmişti. Ada sakinlerinin de yardımıyla binanın iç yapısı yenilendi, temel ve zemin arındırıldı, çatısı yeniden yapıldı, dış cephesi ve pencereleri yenilendi. İçinde bir konser salonunun da yer alacağı şekilde tasarlanan yeni iç mimaride eski doku özenle korunarak ilerlendi. En son teknolojiye sahip bir müzik stüdyosu donanımı alındı. Aletler açılmamış halde kartonlarında duruyor ve Heybeliada Müzik Araştırma Merkezi'nin açılmasını bekliyor.

Bir süre önce Yunanistan'daki ekonomik kriz  sebebiyle maddi destek kesildiği için duraksayan çalışmalara İstanbul Teknik Üniversitesi sahip çıktı. Ancak, restorasyona devam ederken binadan çıkmaları istendi.  Müzisyenler, projenin engellenmemesi için bir imza kampanyası başlattı.

Heybeliada Uluslararası Müzik Merkezi'nin amacı, özellikle Bizans ve Osmanlı müzik sistemlerinin temelinde yatan Doğu müzik sistemlerinin geleneklerini öğrenmek, icra etmek ve biçimleri araştırmak. Bu iki müzik sisteminin merkezde olduğu kurslarda, Anadolu, Karadeniz, Yunanistan ve Trakya, Gürcistan ve Ermenistan, Balkanlar ve Ege halk müziği gelenekleri de öğretilecek. Merkezde müzik kuramı ve müzik tarihi derslerinin yanı sıra, çalgı yapımı, ses teknolojileri çalışmaları, konserler, müzik belgeselleri ve Türkçe–Yunanca yazılmış edebiyat ve şiir hakkında konferanslar olacak. Ayrıca mekanda profesyonel ölçekte bir kayıt stüdyosunun bulunması da planlanıyor.