Albatros Parkı
Haberler / Güncel / Hasan Akgün: Albatros Parkı, 1979'den beri imara açık!

Hasan Akgün: Albatros Parkı, 1979'den beri imara açık!

Güncel 22.06.2016 10:54

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, bazı medya kuruluşlarında yer aldığı gibi Büyükçekmece Albatros Parkı'nın imara açılmadığını belirtti.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, bazı medya kuruluşlarında yer aldığı gibi Büyükçekmece Albatros Parkı'nın imara açılmadığını belirterek, "Yalan söyledi·ler, basını ve halkı yanılttılar. Çünkü bu arsa 1979'dan bu yana imara açıktır. 17 Haziran Cuma günü Büyükşehir Belediye Meclisi hiçbir yeri imara açmadı" dedi. 

Akgün, Albatros Parkı'nın imara açıldığı iddiasına ilişkin düzenlediği basın toplantısında, "i·mara açıldı" deni·len yerin Albatros mevki·nde bulunan 516 ada 5 numaralı parsel olduğunu ve bu parselin, belediyenin kurulduğu 1957'den bu yana tapulu parseli arasında yer aldığını söyledi. 

Bu alanın 1979'da Bayındırlık ve İskan Bakanlığınca turizm alanı olarak planlanıp, onaylandığını anlatan Akgün, bu alanda 2000 yılına kadar belediyenin turistik tesislerinin faaliyet gösterdiğini ve eskiyen tesislerin 2000 yılında yeni proje yapımı için yıkıldığını kaydetti. 

Albatros Parkı denilen yerin ise belediyenin bu imarlı arsası ile deniz arasında kalan yaklaşık 170 bin metrekarelik düzenli park alanı olduğunu vurgulayan Akgün, "Yalan söyledi·ler, basını ve halkı yanılttılar. Çünkü bu arsa 1979'dan bu yana imara açıktır. 17 Haziran Cuma günü Büyükşehir Belediye Meclisi, hiçbir yeri imara açmadı. Yapılan işlem, belediyenin 1979'dan bu yana, turizm imarlı arsası üzerinde yapılacak olan inşaatların oranını değiştirerek yüzde 40 otel, yüzde 60 da ticaret ve konut olarak belirledi. Olayın tamamı bundan ibarettir." diye konuştu. 

"Belediyenin mülkü olan alanda yapılaşma oranında değişikliğe gidildi"

Akgün, 170 bin metrekarelik Albatros Parkı'nın imara açılmadığını vurgulayarak, bazı medya kuruluşlarında yer aldığı gibi parkın imara açılmasının kesinlikle söz konusu olmadığını dile getirdi. 

Büyükçekmece 516 ada 5 nolu parselde (eski 3 ve 4 nolu parseller) iddia edildiği gibi park alanı olmadığını söyleyen Akgün, belediyenin kuruluşundan beri Büyükçekmece Belediyesi'nin tapulu ve imarlı mülkü olan alanda yapılaşma oranında değişikliğe gidildiğini ifade etti. 

Akgün, konuyu gündeme taşıyarak halkı yanıltan kişilerin amaçlarının yeşil ve çevre meselesi değil, kendisinin koltuğu olduğunu öne sürerek, şunları kaydetti: 
"Bu işin başını çeken CHP Milletvekili Ali Şeker ve yandaşları benim değişmez birkaç muhalifimdir. Hedefleri burada benim koltuğumdur. Büyükşehir Meclisindeki son değişiklikte ret oyu kullanan, Hüseyin Sağ, Esin Hacıalioğlu ve Ferhat Epözdemir de bu muhaliflerin uzantısı olmakla beraber Büyükşehir Belediye Meclisine gelen toplum ve şehrin menfaatine dönük tüm kararlara da muhalefet eden kişilerdir. Büyükşehi·r Mecli·si· bi·rleşerek hi·çbi·r yeri· i·mara açmadı. Ancak bi·rleşerek Büyükçekmece Beledi·yesi·ni·n li·mi·tsi·z i·mar hakkına sahi·p Albatros mevki·ndeki· turi·zm i·marlı arsasının i·marını yüzde 50 i·ndi·rerek 1,5 emsalle sınırlandırdı."