cami
Haberler / Güncel / Eminönü'ndeki Rüstem Paşa Camisi restore ediliyor

Eminönü'ndeki Rüstem Paşa Camisi restore ediliyor

Güncel 02.08.2017 10:37

İstanbul'un siluetini oluşturan en önemli tarihi yapılardan biri olan tarihi Rüstem Paşa Camisi'nin büyük bir kısmı ile minare restorasyonu tamamlandı

Tahtakale'de Hasırcılar Çarşısı içerisinde bulunan camide ve bodrumundaki dükkânlarda marttan beri restorasyon çalışmaları sürüyor. Temel güçlendirme çalışmalarının büyük bir kısmı ve minare restorasyonu tamamlandı. Camide bulunan Osmanlı çini sanatının eşsiz örnekleri de dahil birçok kısım restorasyondan geçiriliyor. İbadete açık olan camideki restorasyon çalışmalarının Nisan 2018'de bitmesi bekleniyor.

8 MİLYON LİRALIK BÜTÇE

Mimar Sinan'ın en ünlü eserlerinden olan ve Kanuni Sultan Süleyman'ın damadı Rüstem Paşa tarafından yaptırılan Rüstem Paşa Camisi, İstanbul'un siluetini oluşturan en önemli tarihi yapılardan biri. Yaklaşık 600 yıldır ayakta duran camide statik sorunlar sebebiyle restorasyon başlatılmıştı. Caminin bodrumunda bulunan dükkânların projeye başlamadan önce kamulaştırıldığını söyleyen Vakıflar 1. Bölge Müdürü Mürsel Sarı, "Dükkân sahiplerinin bilinçsizce yaptığı ara duvarları yıkarak dükkânları yeniledik. Bu restorasyon çalışmasıyla yapının ve dükkânların eski kültürüne yeniden kavuşmasını sağlıyoruz" dedi. Rüstem Paşa Camisi gibi tarihi yapıların tüm dünyanın tüm insanlığın ortak hazinesi olduğunu hatırlatan Sarı, "Bu yapıları korumak geleceğe taşımak bizim önceliğimiz" diye konuştu. Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü tarafından yaklaşık 8 milyon TL'lik bir bütçe ile restorasyonu devam eden Rüstem Paşa Camisi ibade açık.