yeraltı parkı, ekolojik, new york,park, tasarım, yeşil
Haberler / Güncel / Dünyanın ilk yer altı parkı nasıl bir tasarıma sahip?

Dünyanın ilk yer altı parkı nasıl bir tasarıma sahip?

Güncel 18.06.2015 10:52

ABD’nin New York şehrinde The Lowline adı verilen dünyanın ilk yer altı parkı yapılıyor. 2018'de tamamlanacak park bağışlarla hayat buluyor.

Amerika'da yaşayan tasarımcılar James Ramsey ve Dan Barasch, 2011 Mart'ında tesadüf eseri New York'un Manhattan bölgesindeki Lower East Side'da 1948 yılından beri kullanılmayan bir tramvay terminalini gördü.

60 bin metrekarelik alana hayran kalan ikili, buraya ne yapılabileceğini düşünürken akıllarına olağanüstü bir bikir geldi. Yıllardır boş duran mekanı ekolojik bir yer altı parkına dönüştürmeye karar veren ikili, ilk iş Kickstarter sitesi üzerinden bir kampanya başlatarak bağış toplamaya başladı.

Binlerce kişi bu akıl almaz projeye destek oldu ve 1 hafta gibi kısa bir sürede 100 bin dolardan fazla yardım toplandı. Ardından bağış miktarı 150 bin dolara kadar yükseldi ve terk edilmiş istasyon yavaş yavaş The Lowline adı verilen bir parka dönüştürülmeye başlandı.

Özel aydınlatma sistemleri kullanılan parkta içerideki bitkilerin yaşayabilmesi için doğal gün ışığının yer altına geçişi sağlandı.

Güneş ışınlarını yer üstündeki panellerde toplayarak fiber optik kablolar yardımıyla parkın tavanına ulaşmasını sağlayan sistemin prototipi Eylül 2012'de terke edilmiş bir başka depoda New Yorklulara  tanıtıldı.

Binlerce kişinin akınına uğrayan park şimdi kişisel çabalar ve gönüllülerin desteğiyle 3 yıl sonra tamamen açılacak.

emlaktasondakika.com