çin mahallesi kurulacak olan tarlabaşı 360 projesinin dış görünümü
Haberler / Güncel / Çinli Huiyan, Tarlabaşı 360'ta Çin mahallesi kuracak!

Çinli Huiyan, Tarlabaşı 360'ta Çin mahallesi kuracak!

Güncel 17.09.2017 09:42

Çin'in en zengin yatırımcılarından Yang Huiyan, Tarlabaşı 360'ta Çin mahallesi kurmak için Çalık Gayrimenkul'le görüşecek.

Çalık imzasıyla Tarlabaşı bölgesinde devam eden Tarlabaşı 360 projesiyle ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Çinli Yang Huiyan, Boğaziçi Zirvesi'ne katıldıktan sonra Tarlabaşı 360 projesini ziyaret edip projede Çin mahallesi kurmak için görüşmeler yapacak. Hürriyet'ten Jale Özgentürk'ün haberine göre Huiyan, dünya genelinde 700'den fazla proje yapacak. İşte yazının diğer detayları;

Çin'in en zengin kadınlarından Country Garden Holdings'in patronu Yang Huiyan kasımda Türkiye'ye geliyor. Uluslararası İşbirliği Platformu'nun düzenlediği Boğaziçi Zirvesi'ne katılacak Huiyan, İstanbul'da yatırım için de proje araştırıyor. Görüşeceği gruplardan biri Çalık'ın Tarlabaşı 360 projesi. Huiyan'ın hayali ise İstanbul'a Çin mahallesi kurmak.

Tek kuşak, tek yol...” Çin'in tarihi İpek Yolu'nu canlandırmak için 4 yıl önce başlattığı proje, bölge ülkelerinde alt yapıya 8 trilyon dolarlık yatırım öngörüsüyle büyük bir vizyon projesi. Çin yatırımcıları için yol üzerindeki ülkeler yeni yatırım hedefleri. Türkiye de bu ülkelerden biri. Finans, enerji, tekstil gibi birçok alanda Çinli yatırımcılar Türkiye'ye geldi bile... Ben bugün gayrimenkul konusunda bir yatırım ihtimalinden söz edeceğim. Country Garden Holdings Çin'in en büyük üç gayrimenkul yatırımcısından biri.

Sadece inşaat alanında değil, otelcilik ve rezidans işletmeciliği alanlarında da faaliyet gösteren bir şirket. Holding'in başında 1981 doğumlu genç bir kadın Yang Huiyan var. Çin'in en zenginler listesinde yer alan Hujyan, 7 milyar dolarlık servetiyle Forbes'un listesinde de 15'inci sırada bulunuyor. Huiyan aynı zamanda en genç ikinci dolar milyarderi. ‘Billionaires Index'e göre Huiyan'ın serveti bu yıl 20 milyar doları aştı.

GAYRİMENKUL YATIRIMI

Aldığım bilgilere göre işte bu genç milyarder kadın İstanbul'da her yıl Uluslararası İşbirliği Platformu tarafından kasım ayında düzenlenen Boğaziçi Zirvesi'ne geliyor. Yakın kaynaklarından öğrendiğime göre de Huiyan'ın asıl gündemi Türkiye'ye yapmayı planladığı gayrimenkul yatırımı olacak. Çinli şirketin Beyoğlu ve Tarlabaşı'na özel ilgi gösterdiği belirtiliyor. Bilindiği gibi bölgede en büyük projelerden biri Çalık Grubu'nun. 165 bin metrekare alan üzerinde 952 üniteden oluşan proje konut, butik otel ve pansiyonlardan oluşuyor. İşte Huiyan Taksim 360 projesi için de Çalık Gayrimenkul yetkilileriyle bir araya gelecekmiş. Huiyan'ın Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığı Country Holdings, sadece Çin'de değil dünyanın birçok farklı bölgesinde önemli projelere imza atıyor. Dünya genelinde 700'ün üzerinde proje yaparak, bu projeler aracılığıyla 3 milyon kişiye hizmet veriyor. Kim bilir belki yakında Huiyan'ın hayali gerçekleşir, Tarlabaşı'nda bizim de bir zengin Çinliler'den oluşan bir ‘Çin mahallemiz' olur.

Jale Özgentürk / Hürriyet