Kocaeli Stadyumu
Haberler / Güncel / Bu stadyum pişmaniye üretimini canlandıracak!

Bu stadyum pişmaniye üretimini canlandıracak!

Güncel 13.02.2015 15:30

150 bin metrekare alan üzerine kurulan stadyumun, tamamlandığında dış görünüşünün İzmit’in simgesi olan pişmaniye şeklinde olması planlanıyor.

Kocaeli'nin meşhur yiyeceği pişmaniyeden esinlenilerek tasarlanan Kocaeli Stadyumu, 33 bin kişilik olacak. İnşaat çalışmalarının hızla devam ettiği stadyum, TOKİ tarafından hayata geçiriliyor. 

Kocaeli Stadyumu'nda, toplam bin kapalı, 700 de açık olmak üzere bin 700 araçlık otopark alanı da bulunacak. 

Yeşil Stadyum olacak

Stadyumun inşaatına başlanılan yer eski bir taş ocağı olması dolayısıyla Kocaeli'nin en sağlam zeminlerinden birine sahip olan pişmaniye simgeli Kocaeli Stadyumu'nun çevresine yaklaşık 2 bin ağaç dikilecek. 'Yeşil Stadyum' olma özelliği taşıyacak stadın, 2016 yılının ortalarında tamamlanması bekleniyor.

kocaeli stadyumu

“Pişmaniye üretimini canlandıracak!”

İnşaatın ilerleyişi hakkında bilgi veren Kocaeli Stadyumu İnşaatı Şantiye Şefi Gökhan Bektaş, “Şu anda kaba inşaatımız yaklaşık yüzde 50 mertebesinde tamamlanmıştır. Çevre görüntüsü olarak, mimari görüntü olarak Kocaeli'nin değerlerini yansıtacak. Kocaeli'nin değeri haline gelmiş pişmaniye üretimini canlandıracak bir dış görüntü oluşturulmaya çalışılmıştır. Stadın çevre düzenlemesinde de yaklaşık 2 bine yakın ağaç kullanılacak. Bu ağaçlandırma ile yeşil bir stat olarak düşünülebilir Kocaeli Stadyumu” ifadelerini kullandı.