arabalı feribotlar
Haberler / Güncel / Birecik Baraj Gölü'nde arabalı feribot seferleri başlıyor

Birecik Baraj Gölü'nde arabalı feribot seferleri başlıyor

Güncel 20.04.2015 14:43

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından alınan feribotlar suya indirildi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından alınan "Belkıs" ve "Şahinbey" adlı arabalı feribotlar suya indirildi. Feribotlar, deneme seferlerin ardından hizmete girecek.

Birecik Baraj Gölü'nde, 30 araç, 3 otobüs ve 100 yolcu kapasiteli feribotların suya indirilişi, yüklenici firma tarafından balonlama sistemiyle gerçekleştirildi.

Firma yetkilisi Yücel Tekin, gazetecilere yaptığı açıklamada, 36 metre boyunda 13 metre genişliğindekiferibotların, yaklaşık bir aylık deneme seferlerin ardından Zeugma Antik Kenti, Rumkale, Nizip Barajı, Erenköy, Gümüşgün köyü, Kamışlı ve Halfeti arasında hizmet vereceğini söyledi.

Türk Loydu ve İstanbul Teknik Üniversitesi gözetiminde yapılan feribotların çevre dostu olduğunu belirten Tekin, "Feribotlarımız suya ve su içerisindeki canlılara zarar vermeyecek şekilde yapılmıştır" dedi.

Tekin, bölgede turizmin canlanmasına katkı sağlayacak feribotların, engelli asansörleri ve engellilerin her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde donatıldığını da sözlerine ekledi.