Bekir Bozdağ Sırbistan Yeni Pazar'da TİKA'nın yaptırdığı okulu açtı!
Haberler / Güncel / Bekir Bozdağ Sırbistan Yeni Pazar'da TİKA'nın yaptırdığı okulu açtı!

Bekir Bozdağ Sırbistan Yeni Pazar'da TİKA'nın yaptırdığı okulu açtı!

Güncel 06.10.2013 09:28

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Sırbistan'ın Sancak bölgesinin en büyük kenti Yeni Pazar'da TİKA tarafından yaptırılan okulun açılış kurdelesini kesti

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Sırbistan'ın Sancak bölgesinin en büyük kenti Yeni Pazar'da, TİKA tarafından yaptırılan okulun açılış kurdelesini kesti.

TİKA-Yeni Pazar Okulu'nun açılışı dolayısıyla düzenlenen törende, halk oyunları gösterisi ve öğrenci korosu konseri düzenlendi. Törene, Sırbistan Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajiç, Devlet Bakanı Sulejman Ugljanin, Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Mehmet Kemal Bozay, TİKA Başkanı Serdar Çam, bazı milletvekilleri ve davetliler ile çok sayıda Yeni Pazarlı katıldı.

Bozdağ, törende yaptığı konuşmada, Türkiye ile Sırbistan'ın Sancak bölgesi arasında uzak mesafe olmasına rağmen Türk halkı ile Sancak'ta yaşayan Boşnaklar arasında gönül bağı olduğunu belirtti. Türk halkının, Sancak bölgesinde yaşayanların sevinç ve kederine her zaman ortak olduğunu ifade eden Bozdağ, "Biz aynı medeniyetten beslenen iki aileyiz" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, bu nedenle TİKA'nın, bölgede önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini ve Sırbistan'daki proje değerinin 6 milyon avro olduğunu söyledi. Sancak bölgesinde TİKA tarafından yürütülen projelerin en önemli ayaklarından birinin de eğitim destekleri olduğuna işaret eden Bozdağ, "Bu açılış da Sayın Başbakanımızın verdiği sözün yerine getirilmesidir. Bu okul, eğitim imkanları açısından sıkıntıların yaşandığı Yeni Pazar'da üçlü eğitimden ikili eğitime geçiş imkanı sağlayacak" diye konuştu.

"Birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır"

Bekir Bozdağ, Sırbistan'da benzer yatırımların daha fazla yapılması için Sancaklılar'a "bir ve birlik olmaları" tavsiyesinde bulunarak, "Birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır. Türkiye her zaman sizin yanınızdadır. Boşnaklar, gönül köprüsüdür. Hem Türkiye hükümeti ve devleti hem de Sırbistan hükümeti ve devleti, bu köprüyü geleceğe taşımak için işbirliği içinde olacaktır" ifadelerini kullandı.

Yeni okuldan, bölgede barış ve huzur içinde yaşanması için önemli katkılar sunacak çocukların yetişeceğine inandığını ifade eden Bozdağ, okulun hayırlı olması temennisinde bulundu.

Konuşmaların ardından, Bozdağ ve beraberindekiler, okulun açılış kurdelesini kesti ve sınıfları gezdi. Öğrencilerle sohbet eden ve hatıra fotoğrafı çektiren Bozdağ, içinde okul malzemeleri bulunan okul çantaları hediye etti.

Bozdağ, daha sonra Tutin şehrine geçerek, burada TİKA tarafından açılan köy okulunu ziyaret etti.

AA