Bakan Soylu:"Kanunumuzda afet bölgesi diye bir kanun yok"
Haberler / Güncel / Bakan Soylu:'Kanunumuzda afet bölgesi diye bir kanun yok'

Bakan Soylu:'Kanunumuzda afet bölgesi diye bir kanun yok'

Güncel 01.02.2020 16:12

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Elazığ'da gerçekleşen deprem sonrasında afet bölgesi ilanı talebiyle ilgili konuştu.

Elazığ'ın Maden ilçesine giden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, heyelan riski olan bölgede incelemelerde bulunup, vatandaşlarla görüştü. Daha sonra kaymakamlığa geçen her iki bakanda açıklama yaptı.

Maden ilçesinde olduklarını anımsatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Maden ilçesinde olmamızın nedeni bundan yaklaşık 6 ay önce Maden ilçesinde buradan da gelen bilgi bizim de elde ettiğimiz bilgilerle çok eğimli bir heyelan sonucunda 510 bağımsız bölümün olduğunu bizim tespit ettiğimiz alanda bir kayma söz konusu. Maden ilçesi buradaki madenlerin çok uzun zamandan beri kah işletildiği kah işletilmediği bir süreç olarak da devam eden veya duran bir anlayışa sahip. 6 ay önce de bir gece itibariyle hem üniversitenin vermiş olduğu karar sürecinde Çevre ve Şehircilik Bakanımızla konuşarak aynı zamanda Cumhurbaşkanımıza da arz ederek buradaki madeni çalışmasını durdurduk. Buradaki riskli olan konutlarla ilgili hemen bir karar alındı. Anında burası afete maruz bölge ilan edildi. Artık yaşanmasının doğru olmadığı bir bölge 510 konutun bulunduğu alanla ilgili o günden itibaren de bir değerlendirme yapıyoruz. Bu ilçenin bir bölümünü veya tamamını bir yere taşınsın mı yoksa burada mı hayata devam edilsin diye Elazığ'da deprem çalışmalarını sürdürürken arkadaşlarımızla milletvekillerimiz ve kaymakamlarımızla buraya gelmek istedik ve geldik. Burada hem arkadaşlarımızla istişare ettik hem de vatandaşlarımıza da bilgi verdik. Tabi biz taleplerini de almaya çalıştık. Zannediyorum ki burada bu değerlendirmeleri yaptıktan sonra şehrin burada devam edip etmemesi veya hemen aşağıda Gezin var. Gezin'de devam edip etmemesi hususunda ki değerlendirmeyi talepleri aldıktan sonrada hep birlikte bir karar vereceğiz. Onun için bugün bakanımız ve arkadaşlara buraya geldik" dedi.

"Afet bölgesi diye bir kanun yok"

Elazığ'ın afet bölgesi ilan edilmesiyle ilgili bir tartışma olduğunu vurgulayan Soylu, "Şunu söyleyeyim bizim kanunumuzda afet bölgesi diye bir kanun yok. Afete maruz bölge var. Tamda içinde bulunduğumuz Maden gibi yani eğer bir bölgede yaşama imkanın tamamen ortadan kalkmışsa bu afete maruz bölge olarak ilan edilebiliyor. Bu şu demektir ya buradan tamamen gidilecek ve burada hiçbir şekilde yaşanılmayacak. Devlette bunu riskli alan ilan eder ondan sonra da orası boşaltılır başka yere gider. Bunun için de gerekli katkıları biz devlet olarak ortaya koyuyoruz. Ama afet bölgesi denilen bir kavram söz konusu değil. Ama şu var başından itibaren genel hayatı itibari ile bir karar aldık. Bu şu demektir hem ekonomik olarak yapabileceğimiz tüm yardımları genel hayata etkililik kararı içerisinde alıyoruz zaten. Sosyal yardımları da aynı şekilde genel hayatı etkililik içerisinde almaya çalışıyoruz. Paket olarak onun dışında yine diğer kurumlarımızın SGK, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığının ortaya koymuş olduğu bir takım ertelemeler söz konusu. Dün Cumhurbaşkanımızı ifade ederek açıkladı diğer taraftan enerji bakanlığımızın belki ortaya koyabileceği şeyler var. Bu bakanlıklar olarak peyderpey biz buradaki talepleri alarak bunları sağlayabilme imkanına sahip olabiliriz ama burada bir şey daha düşünüyoruz. Elazığlı hemşehrilerimiz burada kanunda böyle bir şey yokken böyle bir talep yokken afet bölgesi ilan edilsin demek biraz siyasi yaklaşımdır. Bunu çok net bir şekilde ifade etmek isterim. Çünkü afet bölgesi denilen bir yapımız söz konusu değil. Zannediyorum ki bu söylemler de afete maruz bölge söylenmek değildir. Şehrin hayatını tamamen her birini durdurmak gibi bir şey söz konusu değildir. Onun için bir şehrin ekonomisinin ne olacağını düşünüyoruz. Aynı zamanda hareketliliğin nereden kaynaklanacağını düşünüyoruz. Aynı zamanda sosyal yardımlar ve diğer desteklerle beraber idame etmesini düşünüyoruz. Eğer ekstra bir takım meseleler çıkarsa bunu da elbette ki hem şehrin içerinde yaşayan arkadaşlarımızla hem diğer kamudan bunu talep eden ve isteyen herkesle birlikte değerlendirilir. Ve nihayetinde burada atılacak adımlar atılabilir ama şu an da buna bir vesile ile afet bölgesi diye bir bölge ilan edilebilir demek hem olmayan bir şeyi vatandaşımıza sunmak olur ki bizim açımızdan da işin başından beri yürüttüğümüz meseleler çerçevesinde doğru değildir"diyerek konuşmasını sürdürdü.