moskova
Haberler / Güncel / Avrupa'nın en akıllı şehri Moskova!

Avrupa'nın en akıllı şehri Moskova!

Güncel 09.07.2018 10:09

MGI çeşitli ülkelerden 50 şehri vatandaşların en yeni kenstel teknolojilere erişimi açısından değerlendirdi.

The McKinsey Global Institute (MGI) raporu şehirlere vatandaşların uygulamalara dair farkındalığı, bu uygulamaları kullanıp kullanmamaları ve kullanıyorlarsa duydukları memnuniyet kriterlerine göre puanladı. Moskova 16,8 puan ile Paris, Viyana ve Helsinki gibi şehirlerin önünde Avrupa birincisi oldu.

Moskova, yerel yönetim tarafından desteklenen mobil uygulamaların çokluğu kategorisinde de Londra'nın ardından ikinci oldu.

Moskova Belediyesi vatandaşların kullanabileceği 222 kamusal dijital uygulama olduğunu açıklamıştı. Bunlar arasında en popüler olanlardan biri Moskovalı velilerin çocuklarının okuldaki notlarını görebilmelerine imkan sağlayan elektronik günlük uygulaması. Moskovalılar trafik cezası ödemek ve doktor randevusu almak için de sık sık elektronik uygulamaları kullanıyor.

MGI'nın raporu dijital uygulamaların yaygın olmasının şehirlerde ölüm olaylarını yüzde 8 ile 10 arasında azaltmanın yanı sıra acil durumlara reaksiyon verme süresini yüzde 20 ile 35 arasında kısaltabildiğine dikkat çekiyor.

"Akıllı şehirler: Daha yaşanabilir bir gelecek için dijital çözümler" başlıklı raporda incelenen 50 şehir arasında Türk şehirleri bulunmuyor.