Ankara-İstanbul YHT hattı
Haberler / Güncel / Ankara-İstanbul YHT hattında güvenlik sorunu yok!

Ankara-İstanbul YHT hattında güvenlik sorunu yok!

Güncel 07.12.2014 09:18

TCDD, Ankara-İstanbul YHT hattının, güvenli bir şekilde işletilebilirlik raporu hazırlandıktan sonra işletmeye açıldığını bildirdi

TCDD'den yapılan açıklamada, dün bir gazetede yer alan "Hayalet Tren" başlıklı haber konusunda açıklama yapılmasının gerekli görüldüğü belirtildi.

Açıklamada, Ankara-İstanbul YHT projesi için "Projenin tamamlanmadan açıldığını, siyasi malzeme yapıldığını, büyük güvenlik açığı" olduğunu söylemenin, projede çalışan demiryolculara, alanında yetkin yerli ve yabancı uzmanlara, projeye katkı veren başta üniversite öğretim üyesi bilim adamları olmak üzere birçok kesime haksızlık olduğu ifade edildi. Açıklamada Ankara-İstanbul YHT hattının tamamlanma sürecine ilişkin şu ifadelere yer verildi:

"Hattı inşa eden yüklenici ve müşavir firma tarafından hattın tamamlandığı ve işletmeye hazır hale getirildiği raporlandı. Teknik uzmanlardan oluşan TCDD Kabul Komisyonu tarafından hattın kabulü yapıldı. Demiryolu Yapım Dairesi kabul olurunu uygun görüşle sundu. TCDD Trafik Dairesi'nin koordinasyonunda oluşturulan teknik heyet, hattın işletmeye uygunluğunu raporladı ve Trafik Dairesi işletme talimatını hazırlayarak yayınlandı.

AB onaylı uluslararası sertifika vermeye yetkili sertifikasyon kuruluşunca hatta güvenlik raporu verildi. Sertifikasyon öncesi Piri Reis ölçüm treni ile en düşük hızdan (30 kilometre/saat) başlanarak 275 kilometre/saat hıza kadar ölçümlü deneme sürüşleri sertifikasyon kuruluşunun katılımıyla yapıldı. Son olarak üniversitelerce görevlendirilen bilim adamlarından oluşan Bilim Kurulu tarafından da rapor hazırlandı."

Ankara-İstanbul hattının yüksek hız uygulanan tüm kesimlerinde gelişmiş ülkelerin kullandığı trafik yönetim sisteminin (ERTMS) kullanıldığı ve kumanda merkezinden görüldüğü belirtilen açıklamada, "Köseköy-Gebze arası konvansiyonel hat kesiminde ise uluslararası standartlar ve sertifikasyona uygun TMİ (Trafiğin Merkezden Telefonla İdaresi) sistemi uygulanmaktadır" denildi.

TCCD açıklamasında, "Ankara-İstanbul YHT hattı bütün süreçler tamamlandıktan, güvenli bir şekilde işletilebilirlik raporu hazırlandıktan sonra işletmeye açılmıştır" ifadesi yer aldı.

AA