Alan Mimarlık
Haberler / Güncel / Alan Mimarlık, Rusya’yı Yeşil Bina Sertifikası ile tanıştırdı

Alan Mimarlık, Rusya’yı Yeşil Bina Sertifikası ile tanıştırdı

Güncel 02.07.2014 09:38

ALAN Mimarlık ve Proje Yönetimi, Rusya Federasyonu’nun ticari binalarını “LEED sertifikası” ile tanıştıran ilk firma oldu

Son yıllarda yaptığı “yeşil bina danışmanlığı” ile dikkatleri üzerine çeken . Yapıları, tasarım, inşaat ve işletim süreçlerinde çevre ve insan sağlığı açısından iyileştirmeyi hedefleyen LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) sertifikasyonu, çevre ve enerji dostu yapıların artmasını sağlıyor ve dünyada LEED sertifikalı bina sayısı hızla yayılıyor.

Rönesans Pravda İş Merkezi, ALAN Mimarlık danışmanlığı ile aldığı LEED GOLD sertifikası sayesinde Rusya Federasyonu'nun ve St. Petersburg şehrinin ‘ilk LEED GOLD sertifikalı ofis binası' ünvanına da sahip oldu.

Rusya'da çevre dostu AVM'ler artıyor

MEBE ONE Khimki Plaza Projesi ile de Moskova'nın LEED GOLD sertifikası alan ilk ofis binasına imza atan ALAN Mimarlık ve Proje Yönetimi, yeşil bina danışmanlığı konusunda uzmanlaşan iki Türk mimarımıza da uluslararası bir başarı kazandırdı. ALAN Mimarlık Kurucu Ortağı Beyza Kasapoğlu ve Figen Çiloğlu, “Elde ettiğimiz başarıdan büyük gurur duyduk. Danışmanlığı, proje yönetimi ile birleştiren hizmet yaklaşımımız ve LEED konusundaki uzmanlığımız bize başarı getirdi” dedi.

LEED, yapıların değerini artırıyor

LEED sertifikasyon sistemi kriterleri sayesinde One Khimki Plaza projesinde kendi standartlarında bir binaya göre %29 enerji verimliliği ve %37 oranında ise su verimliliği sağlandı. Pravda İş Merkezi'nde ise enerji verimliliğinde %35, su verimliliğinde %40 oranına ulaşıldı. Binaların bu performansları sebebiyle bina işletim maliyetleri azalmış ve binaların değerleri artmıştır.

Karbon salınımı için toplu taşıma önem kazanıyor

One Khimki Plaza'da otopark katına yerleştirilen elektrikli araç şarj istasyonları, Pravda İş Merkezi'nde de bulunan bisiklet park yerleri, bisikletle ulaşım sağlayanlara temin edilen duş ve soyunma odaları ile bina kullanıcıları çevreyi kirletmeyen ulaşım seçeneklerini tercih etmeleri konusunda teşvik ediyor. İki projenin de toplu taşıma ağlarına yakın oluşu bina kullanıcılarının kişisel araçları yerine toplu taşıma araçlarını tercih etmelerini sağlayıp taşıtların sebep olduğu karbon salınımı azaltıyor.

AVM çalışanlarının sağlığı da dikkate alınıyor

Pravda İş Merkezi ve One Khimki Plaza'da kullanılan iklimlendirme/soğutma ekipmanları ozon tabakası incelmesi ve küresel ısınmaya sebep olan CFC bazlı gazları içermiyor. İki projenin de bina içerisinde ve çevresinde uygulanan sigara yasağı ile binanın iç hava kalitesi korunuyor.

Ayrıca yine LEED kriterleri baz alınarak verilen kararlar doğrultusunda binaların yaşam döngüleri boyunca bina çalışanlarının sağlığı, iç ortam kalitesi ve doğal kaynakları korunması ön planda tutuluyor.

Halen Rusya Federasyonu'nda 3 EBOM, 2 LEED-NC ve 1 LEED-CS projesinin danışmanlık hizmetlerini yürüten ALAN Mimarlık ekibi, 2015 yılında bu sayıyı iki katına çıkarmayı hedefliyor.

Alan Mimarlık ve Proje Yönetimi Hakkında

ALAN Mimarlık ve Proje Yönetimi, kurucularının ulusal ve uluslararası tecrübelerini bir araya getirerek 2007 yılında kurulmuş ve Mayıs 2009 tarihinden itibaren bünyesinde bulunan LEED AP sertifikalı uzman ile yeşil binalar ile ilgili danışmanlık konusunu da hizmet kapsamına dahil etmiştir.

ALAN Mimarlık ve Proje Yönetimi, özellikle alışveriş merkezleri, ofis, konut projeleri, endüstriyel tesisler ve ilave olarak hipermarketler, zincir şeklindeki restoran, kafe, akaryakıt istasyonları gibi farklı ölçeklerdeki bina tiplerinde, hem yurtiçi hem de yurtdışı oldukça fazla sayıda proje gerçekleştirmiştir. Yedi yıl önce kurulan ve sektörün genç oluşumlarından biri olan firma, Rusya, Türkmenistan, Irak, Azerbaycan ve Suudi Arabistan  gibi farklı coğrafyalarda toplam iki milyon m2'nin üzerinde proje hizmeti vermiş bulunuyor.

Rönesans Pravda İş Merkezi: Ofis binasının adı, Rusya'nın eski ‘Pravda' gazetesinden geliyor. St.Petersburg şehri Hersonskaya Caddesi'nde yer alan bina, gazetenin matbaa binasının tarihi cephesi korunarak inşa edilmiş. 30.000 m2 kapalı alana sahip bir A sınıfı ofis binası.

MEBE ONE Khimki Plaza: MEBE Development tarafından geliştirilen yatırım projesi 45.000 m2 kapalı alan sahip. Moskova şehri Leningradskoe Shosse Caddesi üzerinde yer alan bina, havaalanına yakınlığı ile ön plana çıkıyor.
LEED: USGBC(Birleşik Devletler Yeşil Bina Konseyi) tarafından geliştirilen LEED sertifikasyon sistemi binaların, evlerin ve komünitelerin tasarımı, inşaatı ve işletimini çevre ve insan sağlığı açısından iyileştirmeyi hedefleyen öncül bir sistem.