akdeniz sahil yolu tünelleri
Haberler / Güncel / Akdeniz sahil yolu tünellerle geçilecek

Akdeniz sahil yolu tünellerle geçilecek

Güncel 20.06.2018 09:30

Akdeniz Sahil Yolu tünlerinde sona yaklaştı. 2019 yılı Aralık ayında bitecek projede 39,8 km uzunluğunda 34 adet tünel yapılıyor.

Antalya ve Mersin arasındaki ulaşımı rahatlatacak Akdeniz Sahil Yolu Projesi'nde sona yaklaşıldı. İki şehir arasındaki ulaşımı 5 saate indirecek projenin 2019'da tamamlanması hedefleniyor. Türkiye 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimlerine hazırlanırken hükümet dev projelerine tam gaz devam ediyor. Bu kapsamda etap etap tamamlanan Akdeniz Sahil Yolu Projesi'nde sona yaklaşıldı. Proje 2019'da tamamlandığında Antalya ve Mersinarasındaki yol 5 saate inecek.

KONFORLU HALE GELECEK 

Söz konusu proje ile 6,1 km uzunluğunda 17 adet viyadük, 3,9 km uzunluğunda 65 adet köprü ve 5,8 km uzunluğunda 19 adet köprülü kavşak da yapılması planlanıyordu. Çalışmaların başladığı tarihten bu yana, 9,7 km uzunluğunda 15 adet tünel, 3,4 km uzunluğunda 60 adet köprü, 140 m uzunluğunda 1 adet viyadük ve 4 km uzunluğunda 16 adet köprülü kavşak bitirildi. Kimi bölümleri hizmete açılan proje tamamlandığında Antalya-Mersin arasındaki yolculuk daha kolay ve konforlu hale gelecek. Proje sayesinde batı Mersin bölgesi de Antalya'nın turizm cazibesinden faydalanmış olacak. 

Hızlı tren Antalya'ya varıyor

Geçen hafta Antalya'ya giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sahil yolunun yanında 2 hızlı tren projesinin olduğunu, birinin Eskişehir'den Burdur-Isparta üzerinden, diğerinin de Kayseri'den Kapadokya, Aksaray ve Konya üzerinden Antalya'ya geleceğini
belirtti. 

EN UZUN iKiNCi TÜNEL OLACAK 

Antalya'nın Gazipaşa ilçesi ile Mersin'in Anamur, Bozyazı, Aydıncık ilçelerini de içine alan proje,Gazipaşa-Anamur arasındaki tünel, Türkiye'nin en uzun ikinci tüneli olacak. Bu iki ilçe arasındaki yol 7 kilometre kısalacak. Antalya- Mersin il sınırı mesafesi de 19 kilometreden 12 kilometreye inecek. 370 milyon liralık ihale bedelli proje 2019 sonunda tamamlanacak.