doğalgaz

“300 bin konutluk rezerv keşfine imza attık”

Güncel 15.02.2019 14:43

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, AK Parti Bolu Belediye Başkan Adayı Fatih Metin’in seçim çalışmalarına destek vermek için Bolu’ya geldi

Bolu Valiliği'ni ziyaret eden Dönmez, daha sonra AK Parti adayı Fatih Metin'in üniversite ile şehir arasında hizmet vermesini planladığı metrobüs projesini inceledi.

Proje hakkında bilgiler alan Bakan Dönmez, Sümer Mahallesi'nde bulunan Seçim Koordinasyon Merkezi açılışına katılarak partililerle bir araya geldi. Koordinasyon merkezinde bulunan partililere hitap eden Sönmez, “Yerel politikalarla ulusal milli politikaların uyumlu hareket etmesi, ülke kalkınırken yerellerin de belediyelerinde aynı hızla kalkınması son derece önemli. O açıdan bizim seçmenden ve Bolululardan beklentimiz bizimle uyumlu hareket edecek, uyumlu politikaları geliştirecek adayları tercih etmesinden yanadır” dedi.

“ÜLKENİN YÜZDE 62'Sİ DOĞAL GAZ KULLANIYOR”

Ülkede kullanılan doğal gaz oranının, Avrupa'nın birçok ülkesinden daha ileride olduğunu belirten Dönmez, “Bugün 81 ilin 81'inde doğal gaz var. Sadece il merkezlerinde değil 510 yerleşim biriminde de doğal gaz var. Dün şehirlerimizde adeta maskesiz gezemezken, nefes alamazken bugün prırıl pırıl şehirlerimiz var. belki annelerimiz, babalarımız daha iyi hatırlayacak, yeni nesil bunları çok eskisinde kullanıyormuş gibi anlayabilir. Ama kömür döneminde herkes, kömürünü, kışlık odununu hazırlıyor. Kovalarla odalarımıza çıkarıyorduk. Sadece bir odamızı ısıtıyorduk. Diğer odalar Sibirya gibiydi. Hastalıkların sayısı sürekli artıyordu. Belediyeler kışın taşıdığı çöpün yarısı küldü. Bunlar da azalmış oldu. Çevre açısından da son derece faydalı bir çağdaş yakıtı, temiz yakıtı şehirlerimizle buluşturmuş olduk. Şuanda ülkenin yüzde 62'si doğal gazı kullanır vaziyete geldi. Bu doğal gaz kullanımı açısından bu oran Avrupa'nın birçok ülkesinden daha ileride” dedi.

“300 BİN KONUTLUK REZERV KEŞFİNE İMZA ATTIK”

Bakanlık çalışmaları hakkında da vatandaşlara bilgiler veren Sönmez, Trakya'da karasal çalışmalarda doğal gaz kaynağı keşfedildiğini belirterek, “doğal gaz yaygınlaştırıyoruz ama ithal ettiğimiz de bir ürün. Onun için verimli kullanacağız. Çünkü döviz ödüyoruz almak için. Dua edin doğal gaz bulalım. Kendi ihtiyacımız kadar olan kısmını kendimiz üretelim. Fatih sondaj gemimiz şuanda sondajına devam ediyor. İnşallah bir kaç hafta içerisinde kaynağa ulaşmış olacağız. Var mı, yok mu belli olacak. Yine geçtiğimiz hafta Trakya'da bir karasal çalışmada yeni bir doğal gaz kaynağını keşfettik. Orada da doğal gaz üretimine başladık. Bu iki kaynağımızda 300 bin konutun 10 yıl süreyle doğal gaz ihtiyacını karşılayacak eşdeğerde bir rezerve sahip olmuş olduk. Bolu'da 300 bin hane yoktur. Bolu gibi 3 tane ilimizin 10 yıl süreyle doğal gazını karşılayacak bir keşfe imza atmış olduk. Bu yeter mi yetmez. Farkındayız, çalışıyoruz. İnşallah daha da fazla bulursak milletin hizmetine bunu sunmuş olacağız” ifadelerini kullandı.