3. köprü projesi
Haberler / Güncel / 3. Köprü’de hızla sona geliniyor!

3. Köprü’de hızla sona geliniyor!

Güncel 08.12.2015 15:29

Son 391 metrenin kaldığı 3. Köprü projesinde bağlantı yolları kapsamında da çalışmalar sürüyor. Köprü, Nisan 2016'da hizmete açılacak

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli yatırımları arasında yer alan 3. Köprü'de çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Emlaktasondakika.com olarak üzerinde canlı yayın gerçekleştirdiğimiz köpründe son 17 tabliyenin montajı için çalışmaları hummalı bir şekilde sürüyor. İki yakanın birleşmesine ise 391 metre kaldı.

3. köprünün askı halatları

3. Köprü'de tabliyeler, eğik askı halatlara bağlanıyor..

Megakentteki trafik yoğunluğunu önemli ölçüde azaltması beklenen Yavuz sultan Selim Köprüsü'nde açılış 2016'nın ikinci yarısında gerçekleştirilecek. Köprüye bağlantı yollarında da çalışmalar aralıksız sürüyor. Toplam 13,5 kilometre uzunluğa sahip olacak viyadüklerde 6,4 kilometrelik bölüm kullanıma hazır hale getirildi.

3. Köprü'de bir değişiklik ise vinç bölümünde oldu. Derrick crane ismi verilen ve tabliyeleri yukarıya çekme işleminde kullanılan vincin yerine 3 bin ton taşıma kapasiteli kayar vinç getirildi. Son 17 tabliye, bu vinç sayesinde monte edilecek.

3. köprü yeni vinç

Köprüde Derrick Crane'in yerine tabliyeleri bu vinç çekecek...

Öte yandan projede üst yapı işlemleri büyük hız kazandı. Avrupa Yakası'nda bu kapsamda işlemlerin yüzde 51'lik bölümü tamamlandı. Fenertepe, Odayeri, Çiftalan ve Uskumruköy'de 50 araç ve 100 kişilik ekip, üst yapı çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor.

1408  metrelik ana açıklığı, 322 metrelik kule yüksekliği, 8 şerit karayolu ve 2 şerit demiryoluyla dünyada bir ilk olacak olan köprü, 115 kilometrelik Odayeri-Paşaköy Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamında yükseliyor.

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com