narmanlı han istiklal
Haberler / Güncel / 187 yıllık tarihi Narmanlı Han'da restorasyon bitti

187 yıllık tarihi Narmanlı Han'da restorasyon bitti

Güncel 06.07.2018 10:01

187 yıllık tarihiyle İstiklal Caddesi'nin simge mekanlarından biri olan Narmanlı Han’ın 2,5 yıl süren restorasyonunda sona gelindi.

Bir dönem İstanbul'daki önemli kültür merkezlerinden biri olan, 187 yıllık Narmanlı Han'ın restorasyonu tamamlandı.

2014 yılında Erkul Kozmetik'in sahibi Mehmet Erkul ve Eteksan Tekstil'in sahibi Tekin Esen'e 57 milyon dolara satılan Narmanlı Han'da restorasyon çalışması yaklaşık 2.5 yıl sürdü. 

NE OLMUŞTU?

Narmanlı Han, uzun yıllardır kullanım dışıydı. Yapı Kredi Koray 2001 yılında restore etmek amacıyla Narmanlı Han'ın yüzde 15'lik hissesini satın almıştı. Yapı Kredi Koray'ın restorasyon projesi 2002'de Anıtlar Kurulu'ndan onay almış; ama sivil toplum kuruluşlarının itirazı ve alınan yürütmeyi durdurma kararı nedeniyle başlayamamıştı. Proje başlamayınca hanın 12 varisi 2008 yılında Yapı Kredi Koray'a dava açarak hisselerini geri almak istedi. Ailenin “gayrimenkul hissesi karşılığında inşaat yapımı ve satış vaadi sözleşmesinin feshi” için açtığı davayı mirasçılar kazandı. Ardından hisseler, 2014 yılında 57 milyon dolara Mehmet Erkul ve Tekin Esen'e satıldı. Satışın ardından restorasyon süreci 22 Şubat 2016'da başladı ve yaklaşık 2 buçuk yıl sürdü.

HAN'IN TARİHİ

19. yüzyılın ilk yarısında kurulan Narmanlı Han, ilk olarak Sovyetler Birliği'nin elçilik binası ve cezaevi olarak kullanıldı. İki katlı yapı daha sonraki yıllarda ticaret merkezi olarak işlev görürdü. Narmanlı Han,1933'te Narmanlı Ailesi tarafından satın alındı. Bir süre kültür merkezi olarak kullanılan handa Türk edebiyatının önemli temsilcileri Ahmet Hamdi Tanpınar ve Bedri Rahmi gibi isimler de ikamet etti.