6 milyonluk zimmet

Zimmetçi memura 22 yıl hapis

Genel Nafiz Akyüz 20.02.2015
Orman ve Su İşleri Bakanlığının maaş sisteminden 9 yılda 6 milyon 204 bin lirayı çalan memur 22 yıl 6 ay hapse çarptırıldı.
Memur İnayet K. ile meslektaşı Ş.B'nin "nitelikli dolandırıcılık" suçundan Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı dava karara bağlandı.

Memur İnayet K., üstün bilgisayar bilgisi ve personelin güveniyle, Temmuz 2003'ten itibaren 4-B statüsündeki personelin maaşının ödendiği havuz sisteminin zafiyetinden yararlanarak 9 yıl boyunca 6 milyon 204 bin 217 lirayı kendi hesabına aktarmakla suçlanıyordu.

İnayet K'nin eyleminin "nitelikli dolandırıcılık" değil, "nitelikli zimmet" suçunu oluşturduğuna hükmeden mahkeme, "Suçun işleniş biçimi, kastın yoğunluğu, tehlikenin ağırlığı ve zararı" dikkate alarak önce 10 yıl hapse mahkum etti. Ardından sanığın eylemi "zimmetin açığa çıkmamasını sağlamaya yönelik hileli davranışlarla işlediği" gerekçesiyle 15 yıla yükseltti.

İnayet K'nın, bu suçu değişik zamanlarda, birden fazla kez ihlal ettiği gerekçesiyle TCK'nın "zincirleme suç"a ilişkin 43. maddesine göre yarı oranında artırarak, 22 yıl 6 ay olarak belirleyen mahkeme, sanık hakkında takdiri indirim uygulamadı. Diğer sanık Ş.B'nin ise oy çokluğuyla beraatına hükmedildi.

İnayet K'nin zimmetine geçirdiği 6 milyon liranın izi bir türlü bulunamadı. Sadece evinde ele geçen ses sistemi, el yapımı özel buzdolabı ve bir eskitme usulü halının ise müsadere edilmesi bekleniyor. 

memur orman memuru zimmet 6 milyon zimmet