zigana-tuneli-ne-zaman-son-durum

Zigana Tüneli'nde 8 kilometrelik bölüm bitti!

Genel Uğurcan Tokay 29.07.2017
Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Zigana Tüneli'nde 8 kilometrelik bölümde inşaatın bittiğini açıkladı.
Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, mevcut Zigana Tüneli'nin inşasına 1970'lerde başlandığını anımsatarak, "Bin 700 metrelik tünel 18, 19 yılda zor bitmişti. Şimdi yeni Zigana Tüneli ile 1,5 saatte Trabzon'a erişeceğiz. Tünel Trabzon'u Gümüşhane'ye, Bayburt'a, Erzurum'a hatta İran'a bağlayan en önemli tünel olacak." dedi.

Yeni tünelin temelinin, Başbakan Binali Yıldırım'ın teşrifiyle 17 Mart'ta atıldığını hatırlatan Işık, şu ana kadar yaklaşık 6 kilometre Gümüşhane tarafından, 2 kilometre de Trabzon tarafından olmak üzere 8 kilometrenin inşasının tamamlandığını, 29 Ekim 2019'da 29 kilometrelik tüneli hizmete sunmayı öngördüklerini söyledi.

Işık, bu tür işleri gördüğünde aklına Bolu Tüneli hikayesinin geldiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"1992'de Bolu Tüneli projelendirildi. 1999'da deprem oldu, 2001'de de kriz olunca dönemin iktidarının bir bakanı 'Biz burayı yapamayız, devletin imkanları buna yetmez, isterseniz burayı patates deposu yapalım.' teklifinde bulundu. Bugün ise 4 yılda 29 kilometrelik tüneli bitirmeyi ve halkımızın hizmetine sunmayı konuşuyoruz. Türkiye'nin nereden nereye geldiğinin en güzel, en somut örneklerinden biri. Halkımız daha iyisine layık ve biz de daha iyisini yapacağız. Onun için ayağımızdaki bağları çözmek, özellikle Türkiye'nin hızını kesen, süratini azaltan hükümet sistemini değiştirmek için geldik, sizden yetki istedik."

Halkın 16 Nisan'da gereken desteği verdiğini dile getiren Işık, "İnşallah 2019 yılında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine de geçeceğiz. 2019 yılı Türkiye için inşallah yeni bir sıçrama döneminin de başlangıcı olacak. Buna da yürekten inanıyorum. Yeter ki biz Türkiye'nin istikrarının korunması noktasında üzerimize düşeni yapalım. Bugüne kadar Gümüşhanemiz her zaman üzerine düşeni yaptı." diye konuştu.

zigana tüneli zigana tüneli son durum zigana tüneli ne durumda zigana tüneli ne zaman