Zeytinburnu Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi

Zeytinburnu'ndaki lise, yıkılıp yeniden inşa edilecek

Genel Emine Pile 04.08.2017
Zeytinburnu Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi yerine, çocukların güvende olacağı yepyeni bir okul ve yurt inşa edilecek.
Zeytinburnulu gençler, yeni bir liseye kavuşuyor. Yaklaşık 22 bin metrekare üzerine inşa edilecek Zeytinburnu Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi ve Yurdu, kız öğrencilere sıcak bir yuva olacak. 17 Ağustos 1999 depreminden önce inşa edilen Zeytinburnu Kız İmam Hatip Lisesi'nin, İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından yapılan incelemeler sonucu fiziki ömrünü tamamlamış olduğu tespit edildi. Deprem yönetmeliğine uygun inşa edilmeyen, İstanbul Teknik Üniversitesi'nin 08.01.2014 tarihli ve Mİ-2014-4 numaralı proje raporuna göre de çürük ve depreme dayanaksız olan okulun derhal yıkılması gerekiyor. Zira çürük olan yapı, çocuklar ve çevre için büyük bir tehlike arz ediyor.

Tüm bu endişeleri gidermek ve muhtemel Marmara depreminde olası bir facianın önüne geçmek için, Zeytinburnu Belediyesi, Zeytinburnu Kız İmam Hatip Lisesi'ni yıkıp yerine, modern, güvenli ve sağlıklı bir okul ve yurt inşa edecek.

Mevcut kapasitesi %50 artırılarak hazırlanan ve onaylanan proje, 21.704 metrekare inşaat alanına sahip olacak. 65 modern dersliği, konferans salonu, son teknolojiyle donatılmış laboratuar, kütüphane ve yemekhaneden oluşacak olan Zeytinburnu Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi'ne ayrıca 120 kişi kapasiteli güvenli bir yurt inşa edilecek.

Yakın tarihte inşaat çalışmaları başlayacak olan lise tamamlandığında, Zeytinburnulu öğrenciler modern, depreme dayanıklı ve güvenli bir eğitim merkezi kazanmış olacak.

Zeytinburnu Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi